Skúsila som to na vlastnej koži: Môže byť celý deň modlitbou?

Skúsila som to na vlastnej koži: Môže byť celý deň modlitbou?

V januári sa venujeme téme Modlitba, ktorá mení náš deň. Napadlo mi, že skúsim experiment – či sa dokážem modliť celý deň. Nie som rehoľníčka, ale obyčajná vydatá žena, preto som chcela celodenné trampoty a všetko, čo ma postretne, zverovať Bohu. Ako sa mi (ne)darilo si prečítate v nasledujúcom článku.

Drahý Bože!

Posledné dni roku 2023 som si dala predsavzatie, že sa budem snažiť, aby bol celý môj deň modlitbou. Predstavovala som si to veľmi romanticky, veď mám voľno, bude to ľahké ako malina! Ráno vstanem a pomodlím sa, pri upratovaní, varení a venčení psa sa predsa tiež dá modliť alebo si spievať, alebo aspoň počúvať gospelovú hudbu v ušiach. Ako veľmi som sa mýlila!

Je sobota 30. decembra a ja už pri prvom zazvonení budíka premáham nevôľu vstať. Mám bolesti, vďaka ktorým viem, že ani tento mesiac to nevyšlo – nie som tehotná. Sľúbila som Bohu, že ho budem chváliť a zvelebovať bez ohľadu na to, či to tento rok vyjde alebo nie. Veď On vie najlepšie, čo je pre nás najlepšie. Tento mesiac to však bolo iné, už pred menštruáciou som mala bolesti a všetky znaky, ktoré by mohli byť aplikovateľné aj na PMS, ale aj na tehotenstvo: časté chodenie na WC, bolesť v podbrušku, únava, hlad… S manželom sme si povedali, že ak sa nám nepodarí počať do konca roka 2023, začneme to v roku 2024 viac riešiť. Boli sme už na lekárskych prehliadkach a vieme, s čím bojujeme, ale aj tak sme akosi dúfali v zázrak.

ZAHANBENIE

Namiesto typického „Dobré ráno, milý Bože!“ si len vzdychnem, obrátim sa na druhý bok a želám si, aby som si mohla pospať dlhšie. Povinnosti však nepočkajú. Krátka modlitba pred raňajkami, ani neviem, či som sa poďakovala za jedlo po nich, rýchle balenie sa a dlhá cesta späť do hlavného mesta.

Počas cesty si čítame s manželom Živé slovo a ja zostávam zahanbená, lebo prorokyňa Anna „z chrámu neodchádzala, vo dne v noci slúžila Bohu pôstom a modlitbami“. (Lk 2, 37) Spomeniem si, ako som pár rokov dozadu dodržiavala pôst najskôr v stredy a v piatky a potom iba v piatky o chlebe a vode. Viem však tiež, aká som bola náladová a nepríjemná na svoje okolie, tak som s tým prestala. Premýšľam nad prorokyňou Annou. Bola už vdova, vo vysokom veku. Ako praktickej žene mi samozrejme napadne – kto jej nosil jedlo? Nemusela si variť, starať sa o domácnosť atď.? Zrejme nepoznala dlhé cestovanie za rodinami, ktoré zaberie niekedy aj pol dňa. Bola úplne odovzdaná Bohu a dôverovala mu. A to je moja slabina.

Veľmi rada mám veci pod kontrolou. Aktuálne je len január, ale ja už chcem naplánovať program na jarné prázdniny, moje narodeniny, nežijem hlavou tu a teraz. Mám dopredu úzkosti z budúcnosti a predsa nám Boh dal prisľúbenie, že nám dá budúcnosť a nádej a nie myšlienky súženia, ale pokoja. (porov. Jer 29, 11). Po ceste sa modlíme za známu v nemocnici, jej uzdravenie, trpezlivosť v bolestiach, smerujeme k Bohu našu túžbu po vlastnom bývaní, po bábätku a nemôžem si pomôcť, ale cítim sa, akoby som prehrala. Nie som dostatočne trpezlivá. Tri roky sú pre niekoho možno málo, veď to je „len“ tridsaťšesť pokusov o otehotnenie. Viem však, že to veľakrát beriem ako „môj“ a nie „náš“ boj. Musím si často pripomínať, že bez ohľadu na to, ako veľmi poznám svoj cyklus, bazálnu teplotu atď., ak nie je v jeho vôli, aby sme mali deti, tak ich mať nebudeme, a to poznanie je na jednej strane oslobodzujúce, ale aj bolí.

Možno máš s nami iný plán, Bože. Snáď máme byť adoptívnymi rodičmi a darovať domov niekomu, kto ho nemá. Alebo máme slúžiť, veď už ako učiteľku ma v škôlke niektoré deti oslovujú mama a mám tie deti rada, akoby boli moje vlastné. Zároveň si uvedomujem, že nič nie je „len moje“. Manžel nie je mojím vlastníctvom, ani moja rodina či priatelia.

Drahý Bože, ja naozaj netuším, či bude naša túžba po dieťati naplnená, ale viem, že Ty ma počuješ, chápeš a poznáš ma lepšie, ako ja samu seba. Chceš ma chrániť, veď netuším, možno by ma potrat dieťatka položil, alebo by som mala popôrodnú depresiu, zdravotné následky, čokoľvek…Vidíš? Zase predbieham a analyzujem a rada by som poznala všetky odpovede, ideálne hneď.

DAR ČASU

Milý Bože, sústredím sa na jednu vec a pritom nevidím všetky dary a milosti, ktoré si nám poskytol: zmenila som prácu, boli sme v Izraeli a Palestíne ešte pred vojnou a ochránil si nás aj tam, aj keď sme si neboli istí, kedy a či vôbec odletíme domov kvôli štrajkom. Máme kde bývať, čo jesť, čo si obliecť, nechodím po vodu do najbližšej studne, ako som to zažila v Etiópii. Máme zdravé rodiny a skvelé priateľstvá. Za nami sú ľudia, ktorí sa za nás modlia a možno len chceš, aby som raz napísala svedectvo o zázračnom dieťati, ktoré k nám prišlo po rokoch a bolo tým najvytúženejším a najvymodlenejším bábätkom pod slnkom.

Keď toto píšem, plačem, pretože dávam na papier hĺbku svojho srdca a nie je ľahké ísť s kožou na trh, keď „všetci okolo už majú deti a len nám sa nedarí“. Uvedomila som si, že sa na celú situáciu pozerám zle. Darí sa nám. Iným spôsobom. Pre každého má Boh iný plán a zámer a aj keď zatiaľ nemáme deti, máme dar času. Určovať si pevnejšie hranice, učíme sa povedať nie. Spoznávame sa viac ako manželia. Tento drahocenný čas bez detí sa už možno nezopakuje a mali by sme sa sústrediť na to, ako správne vynaložiť s časom, ktorý nám bol daný (Gandalf, Pán prsteňov, film).

Otecko, aj keď môj experiment modliť sa celý deň nevyšiel, bola som s Tebou aspoň mojimi strelnými modlitbami. Veď si povedal, že chceš milosrdenstvo a nie obetu. (porov. Oz 6, 6) Niekedy potrebujem byť milosrdná aj sama k sebe a netlačiť sa do výkonu za každých okolností. Veď čo by mi to osožilo, aj keby som celý deň kľačala pred Oltárnou sviatosťou, ale hlavou bola inde? Namiesto toho som ti zverovala okoloidúce autá a šoférov, pre cestujúcich prosila o šťastný príchod do cieľa a o svätých kňazov, rehoľníkov a misionárov, aj o vykúpenie duší z očistca. Ja ti budem ďakovať za tých, čo ti neďakujú, prosiť za tých, čo neprosia a odprosovať za tých, ktorí tak nečinia.

Sarah Young píše v knihe Volanie Ježiša: „Po celý deň hľadaj Moju Tvár. Nech Moja Prítomnosť prinesie poriadok do tvojich myšlienok, nech naplní Pokojom celé tvoje bytie“. A o to ťa, prosím, drahý Bože. Ja hľadám tvoju tvár, neodvracaj svoju tvár odo mňa. (porov. Ž 27, 8 – 9)

Titulná snímka: Pexels.com

Webmagazín+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00