Sme obdivuhodne stvorení: 15 zaujímavostí o ľudskom tele

Sme obdivuhodne stvorení: 15 zaujímavostí o ľudskom tele
Ľudské telo je naozaj majstrovské dielo – má nespočetné množstvo buniek, krásny a zároveň veľmi praktický dizajn, je schopné neuveriteľných vecí.

Kto z nás je spokojný so svojím telom? Často si ani len neuvedomujeme, koľko buniek musí dokonale fungovať, aby sme mohli dýchať, jesť, hýbať sa. Poďme na chvíľu zabudnúť na všetky naše nedokonalosti, na to, ako by sme chceli vyzerať, akí by sme chceli byť vysokí, akú farbu vlasov alebo očí by sme chceli mať, koľko kíl túžime mať. Žasnime nad tým, aké úžasné naše telo je!

 

 1. Náš mozog je aktívnejší keď spíme, ako keď bdieme. Počas spánku náš mozog spracováva podnety, ktoré získal počas dňa.
 2. Keby bolo naše oko digitálnym fotoaparátom, malo by 576 megapixelov. Ľudské oko dokáže rozlíšiť až 10 miliónov rôznych farieb.
 3. Najrýchlejšie sa pohybujúci sval v ľudskom tele je viečko.
 4. Deti majú pri narodení až približne 300 kostí. Počas rastu sa im niektoré kosti zrastú a v dospelosti ich majú už len 206. Samotná ľudská lebka má 29 rôznych kostí.
 5. Pri počúvaní hudby sa tlkot nášho srdca zosynchronizuje s rytmom pesničky.
 6. Naše telo stráca až 80 % tepla cez hlavu.
 7. Ľudská rohovka nie je okysličovaná prostredníctvom krvi. Kyslík prijíma priamo zo vzduchu.
 8. Až 8 % našej celkovej hmotnosti tvorí krv.
 9. Bez jedla prežije človek dlhšie ako bez spánku. Bez jedla dokážeme prežiť až niekoľko týždňov, bez spánku by sme však zomreli po niekoľkých dňoch.
 10. Kapacita mozgu sa odhaduje na 1000 TB (1 TB = 1000 GB).
 11. Pri kýchaní dosahuje vzduch rýchlosť až 44 m/s, čo je 160 km/h. Zaujímavosťou je aj fakt, že vždy pri kýchnutí zavrieme oči.
 12. Pery sú približne 100-krát citlivejšie ako končeky prstov. Je to jeden z dôvodov, prečo malé deti dávajú veci do úst.
 13. Deti vedia po narodení prehĺtať a dýchať zároveň, túto „superschopnosť“ stratia až po približne 7 mesiacoch.
 14. Novorodenci plačú bez sĺz, tie sa deťom začínajú tvoriť zvyčajne až po mesiaci.
 15. Počas tehotenstva sa maternica ženy zväčší – až 500-krát znásobí svoju veľkosť.

 

Keď si uvedomíme, aké komplikované je ľudské telo a ako úžasne funguje, môžeme spolu so žalmistom vyznať: „Chválim ťa, že si ma utvoril tak zázračne; všetky tvoje diela sú hodny obdivu a ja to veľmi dobre viem.“ (Ž 139, 14)

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00