Jozef: Správny chlap, muž a manžel

Jozef: Správny chlap, muž a manžel
Hovoríme najmä o malom dieťati Ježišovi, myslíme na Božiu Matku a čerstvú mamu Máriu, ale o Jozefovi toho veľa nezaznie. Stojí v úzadí a kryje im chrbát. A to je dobré – správa sa ako správny chlap, muž a manžel. Čo sa môžeme od neho naučiť?
1. Nevyhovára sa na veci okolo seba

Jozef je v nezávideniahodnej situácii. Mohol by sa začať sťažovať na to, že má slabé zárobky, že ho nepodporia rodičia alebo svokrovci, že si mohol nájsť normálnejšiu ženu (rovná sa takú, ktorá nespolupracuje s Duchom Svätým, a teda nemusí riešiť zvláštne tehotenstvo). K veciam sa však postaví priamo a zodpovedne, tvárou tvár ku všetkým prekážkam, je pevný.

Čo sa môžeme od neho naučiť my muži?

Zobrať svoj život aj život svojej rodiny do vlastných rúk. Nesťažovať sa, čo je za nami, ale hrať s kartami, ktoré máme v rukách. Postaviť sa prekážkam tvárou v tvár.

 

2. Dôveruje Bohu

Dôverovať Bohu teoreticky a prakticky je rozdiel. Jozef je postavený pred náročné situácie, ktoré sa nám zdajú spätne jednoduché a s víťazným koncom. On však nevie, ako sa to skončí, ako to dopadne, či nezažije výsmech alebo či jeho ženu nebudú kameňovať. Verí však Bohu a koná. Verí božiemu anjelovi, ktorého poslal Boh, a rozhodne kráča ďalej. Vstupuje do tmy a robí krok dôvery.

Čo sa môžeme od neho naučiť my muži?

Dôverovať Bohu a jeho slovu. Nemusíme vedieť, ako sa to skončí. Nemusíme mať veci pevne v našich rukách a všetko postaviť na našej snahe. Stavme na neho. Verme!

 

3. Stojí ticho v úzadí

Nepoznáme slová, vety a citácie, ktoré by tento pestún povedal. A nie je dôležité, čo hovorí, ale ako koná. Ako sa rozhoduje, ako ochraňuje svoju manželku a svoje dieťa, aké kroky podniká. Jeho skutky hovoria za neho. Zabezpečuje svoju rodinu, aby mala všetko potrebné, zázemie, nocľah. Nie sú to ideálne podmienky, ale neúnavne pracuje na tom, aby veci zabezpečil, snaží sa.

 

Čo sa môžeme od neho naučiť my muži?

Nemať veľa rečí, nie je to potrebné. Pracovať v úzadí a v tichosti, kryť chrbát. Vytvárať podmienky, do ktorých žena vloží teplo domova. Takto spolupracovať. Dopĺňať sa.

 

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00