TOP

Štyri kroky, ako víťaziť nad rodičovským strachom

Aj vy prežívate ako rodič rôzne druhy strachu o svoje deti? Prečo nie je dobré týmto stavom podliehať a ako sa s nimi dá bojovať?

Narodenie dieťaťa prináša so sebou okrem lásky a šťastia aj kopec zodpovednosti a horu obáv. Spokojné a šťastné chvíle striedajú okamihy úzkosti a strachu. Začína sa to už kdesi v tehotenstve, keď žena (z istej miery aj pod vplyvom hormónov) pociťuje rastúce obavy z toho, či je dieťatko v poriadku, či sa narodí v termíne, v ktorom má, ako dopadne pôrod… Neskôr cítime strach zo zlyhania, že nie sme dostatočne dobrými rodičmi, alebo že dieťaťu sa nečakane niečo stane. Bojíme sa, keď sa musíme postupne odpútavať – dieťa začne chodiť do škôlky, školy… a zrazu už nie je iba „naše“, už vyhľadáva viac kamarátov, už nás až tak nepotrebuje.

 

 

Aký ťažký je strach?

Rodičia nesú na svojich pleciach bremeno strachu, ktoré ich ťaží. Môže sa stať, že pod váhou tohto bremena potom konajú „pokrivene“. Čo to znamená? Napríklad nepustia svoje osemročné dieťa samo von, lebo sa boja, aby sa mu niečo zlé nestalo. Alebo dovolia svojim deťom všetko, čo si zmyslia, lebo sa obávajú že inak by ich nemali rady. Tieto strachy tak deformujú naše správanie a rozhodnutia.

Iste, je dobré myslieť na dôsledky, ktoré by sa mohli prihodiť. Náš strach by však nikdy nemal byť rozhodujúcim faktorom, pretože situácie, nad ktorými my iba premýšľame, sa pravdepodobne reálne nikdy nestanú. Strach nás paralyzuje, berie nám radosť, istotu, vieru a nádej. Uvádza nás do pochybností a obáv. Keď sa bojíme, strácame nad sebou a situáciou kontrolu. A toto sú dôvody, prečo nie je dobré nechať sa viesť strachom, pretože nie on, ale dôvera uvoľňuje v našom srdci pravú lásku.

 

Zbav sa bremena strachu

Max Lucado vo svojej knihe Bez strachu píše: „Strach nikdy nenapísal symfóniu či báseň, nevyjednal mierovú zmluvu ani nevyliečil chorobu. Strach nikdy nevytiahol rodinu z biedy ani krajinu z náboženského fanatizmu. Strach nikdy nezachránil manželstvo ani firmu. Odvaha áno. Urobili tak ľudia, ktorí sa odmietli radiť so strachom či krčiť pred svojimi obavami.“ Ako konkrétne sa dá víťaziť nad strachom a stáť v istote a dôvere?

 

 

1. Rozprávaj o svojom strachu

Poznáte to? Niekedy sa naše problémy stratia vo chvíli, keď ich vyslovíme. Podeliť sa s druhými o to, čo nás paralyzuje, má liečivé bonusy. Náš strach môže zmiznúť už len uvedomením si, že v tom nie sme sami. Ak nám iní rodičia potvrdia, že aj oni prežívajú niečo podobné ako my, môžeme si byť vzájomne oporou a povzbudením. To, že o niečom nechceme hovoriť, je v konečnom dôsledku tiež len prejavom strachu – bojíme sa, že nás druhí vysmejú… Vyslovením problému prichádzajú aj riešenia.

 

2. Stretávaj sa s

Pokračovanie článku je dostupné iba pre predplatiteľov

Existujeme takmer výhradne vďaka predplatiteľom. Objednajte si naše predplatné a o už niekoľko sekúnd môžete čítať všetky naše články. Ďakujeme, že nám pomáhate tvoriť hodnotný obsah.


Objednať predplatné Už mám účet, prihlásiť


Komentáre