Tenká hranica medzi rolou matky a manželky: Som manželka alebo matka?

Tenká hranica medzi rolou matky a manželky: Som manželka alebo matka?
Aká je hranica medzi rolou matky a manželky? Ako si túto hranicu správne nastaviť a udržať? Je vôbec možné zvládať obe tieto úlohy? Odpovede na tieto otázky sme hľadali spolu s manželkou, matkou a psychologičkou Michaelou Bielekovou.

Život nám prináša rôzne roly. Niektoré sú pre nás prirodzené, iné sú zas výzvou… Problém môže nastať, keď musíme zastávať viaceré roly naraz. Taká situácia vzniká aj po narodení dieťaťa, kedy dochádza k premene rolí muža a ženy, a tým aj partnerských vzťahov. Manžel sa stáva aj otcom, manželka matkou.

Život sa zrazu radikálne zmení. Namiesto večerného pozerania filmu sa hodiny snažíte uspať dieťa, na romantické večere si už iba matne spomínate, teraz sa počas večere snažíte eliminovať množstvo jedla, ktoré skončí pod stolom. Po raňajkách, obede, večeri nielen umývate riad, ale aj vysávate (tým vysávačom, ktorý už ani z jedálenského kútu neodkladáte, lebo sa to neoplatí…) S nostalgiou si spomínate na to, ako ste kedysi tancovali do piatej ráno a po dvoch hodinách spánku ste išli do práce. Naivne ste si mysleli, že tak nejak vyzerá únava. Dnes už viete, ako vyzerá únava…

Aj podľa psychologičky Michaely Bielekovej je rodičovstvo v prvých rokoch časovo veľmi náročné. Akoby sa všetko točilo okolo dieťaťa. Rodičia sa snažia uspokojiť všetky jeho potreby, čo je inštinktívne a dobré. Rola matky väčšinou mladú ženu napĺňa a citovo uspokojuje, aj napriek jej náročnosti. Napomáhajú jej k tomu aj hormóny a biologické puto s dieťaťom. Žena v sebe prirodzene vie, čo má robiť. Otec je akoby o tento rozmer ochudobnený. Potrebuje sa učiť, ako upokojiť dieťatko. Tu však vzniká riziko „odsunutia“ manžela pri starostlivosti o dieťa. Muž musí mať priestor učiť sa, ako sa o dieťa postarať. Ak sa mu to podarí, dokáže nadviazať s dieťatkom pekný vzťah a empaticky sa starať o jeho potreby.

 

ŽIVOT SA PO NARODENÍ DIEŤAŤA ZMENÍ

Narodenie dieťaťa má vplyv aj na partnerský život. Tento vplyv môže byť pozitívny, ale aj negatívny, podľa toho, ako sa partneri k novej situácii postavia. Keďže deti si vyžadujú pozornosť veľmi jasne a nahlas (často až veľmi hlasno), ich potreby bývajú väčšinou naplnené. Pri potrebách partnerov to už nie je až také jednoduché. Tí zväčša neplačú, nekričia, nehádžu sa o zem (teda iba občas). Pokojne prijímajú novú situáciu a často potichu trpia. Dlhé obdobia nenaplnených potrieb v rámci manželského vzťahu však môžu viesť k frustrácii a úplnému odcudzeniu.

Chcem byť dobrou mamou! Ako často sme si už povzdychli. A je úžasné, keď chceme byť dobrou mamou. Otázka je len, čo nás to bude stáť. Musíme si totiž uvedomiť, že byť dobrou mamou za cenu toho, že nebudem až takou dobrou manželkou nie je dobrý nápad! Lebo naše deti potrebujú vyrastať v milujúcej rodine a základom milujúcej rodiny je láska manželov. Je dôležité chcieť byť nielen dobrou mamou, ale aj dobrou manželkou!

„V dôsledku tohto zápalu o starostlivosť malého člena domácnosti môže nenápadne dôjsť k ochladeniu partnerských vzťahov. Manželia už nemajú čas na spoločné aktivity, záľuby či rozhovory o vnútornom prežívaní… Nejakú dobu sa dá žiť takpovediac na dlh. Ale časom treba sýtiť ohník lásky manželov, aby nevyhasol. V prvom rade je ich úlohou byť manželským partnerom tomu druhému, až potom rodičom. Vo vzájomnom vzťahu môžu obaja načerpať a tak dávať lásku ďalej deťom. Z čoho inak budú dávať?“ vysvetľuje Miška Bieleková. Tiež upozorňuje na to, že pre dieťa nie je najdôležitejšie sústredenie pozornosti rodičov na neho, ich vzájomná láska a pozornosť, z ktorých dieťa čerpá pocit bezpečia, istoty a lásky. V praxi by to mohlo vyzerať tak, že otec príde z práce domov a prvú vystíska manželku, až potom deti.

Tenká hranica medzi rolou matky a manželky: Som manželka alebo matka?

 

DO MANŽELSTVA TREBA INVESTOVAŤ

Najväčšou výzvou pre manželov je v tomto období nájsť si čas na budovanie manželského vzťahu. Tu je dobré dohodnúť si spoločný čas len vo dvojici. Ideálne ak ide o pravidelný, vopred naplánovaný čas.

Ak ste už dlho neboli spolu sami, môže sa vám stať, že budete po rokoch sedieť oproti sebe v reštaurácii a budete sa snažiť rozpamätať, čo sa robí na rande. Chvíľa ticha, rozmýšľate, čo ste v ten deň zažili… Všetko sa týka vašich detí a väčšinu z toho nie je vhodné spomínať pri jedle. Každých 15 minút pohľadom preletíte reštauráciu a až vtedy vám napadne, že so sebou nemáte deti… Keď náhodou začujete plač, inštinktívne siahnete do kabelky, aby ste vybrali tyčinky… Volá sa to „diagnóza matka“. A to už ani nespomínam, že rande sa končí veľmi rýchlym útekom z reštaurácie, lebo vám volali rodičia, že vaše dieťa už potrebuje svoju MAMU!

Problém je však v tom, že aj váš manžel potrebuje svoju manželku. A vy potrebujete svojho manžela. Jediný účinný spôsob, ako ostať manželkou, aj keď ste sa stali matkou, je vedome sa rozhodnúť investovať čas a energiu do toho, čo váš manželský vzťah potrebuje. Odmenou vám bude fungujúce manželstvo, vďaka ktorému budú vaše deti vyrastať s pocitom lásky a bezpečia. A keď raz vyrastú a odídu z domu, neostanete so svojím manželom ako dvaja cudzinci v jednom byte. Tomu hovorím dobrá investícia!

Ak chcete byť dobrou mamou, buďte najprv dobrou manželkou! Lebo tieto dve roly sú síce veľmi rozdielne, ale veľmi úzko spolu súvisia.

Ak máte pocit, že ste posledné roky zanedbávali svoje manželstvo, existuje viacero projektov zameraných na budovanie dobrého manželstva: Manželské večery, kurz Rút, Manželstvo misia možná, Kána – manželské rekolekcie, Národný týždeň manželstva a mnohé iné.

Na oživenie vášho vzťahu môžu pomôcť aj manželské hry: DUET, šachy lásky, atď., ako aj inšpirujúce knihy pre manželov.

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00