Tri príbehy žien, ktoré sa nestali svätými na prvý pokus

Tri príbehy žien, ktoré sa nestali svätými na prvý pokus

Milé čitateľky, aj vy občas zabúdate, že sväté ženy boli tiež len ženami? Že sa červenali, strachovali, nedávali si pozor na jazyk, dokonca sa zaľúbili do nesprávneho muža? Áno, aj orodovnice s takou minulosťou sa na nás tešia v nebi.

Niekedy máme mylné predstavy o tom, aké životy majú sväté za sebou. Myslíme si, že sa vedeli obetovať za každých okolností hneď od narodenia, že ich pohár trpezlivosti nikdy nepretiekol, že sa ani raz v kostole nemuseli hanbiť za neposedné deti, či hanbiť sa za prehnané emočné výbuchy spôsobené PMS.

SVÄTÉ NIE NA PRVÝ POKUS

Je síce pravda, že väčšina tých, ktoré v modlitbe prosíme o pomoc, žila v iných storočiach, no niektoré veci sa nemenia ani po rokoch. Som pekná? Zvládnem to? Stojím za to? Som dosť múdra, silná, ženská…? To sú otázky, ktoré si s najväčšou pravdepodobnosťou kládla Eva po prvom hriechu, Rút, keď kráčala za Noemi, Mária Magdaléna pri Ježišových nohách, Terézia z Lisieux, Mária Goretti, Zdenka Schelingová… Mohli by sme vymenovať všetky ženy z liturgického kalendára a potom plynulo prejsť k menu našej mamy, sestry, až k sebe samej. Je úžasné, že v tom nie sme samé, že máme podporu a svedectvo života iných, ktoré to zvládli. A, vďaka Bohu, nie vždy na prvý pokus. Áno, aj také ženy tu máme. Angela z Foligna, Fabiola, Katarína Fieschi Janovská. To sú tri svätice, ktoré si v manželstve prešli ťažkými vecami. A mnohé z nich boli dôsledkami ich chýb či zlých rozhodnutí. Dodávajú nám však nádej, že keď to zvládli ony, aj my to môžeme zvládnuť. Napriek aktuálnemu pokusu, ktorý žijeme, a ktorý sa zdá nezvládnutý.

Z HRIEŠNICE MYSTIČKOU

Kto by poznal vtedy dvadsaťročnú Angelu, asi len ťažko by si vedel predstaviť, že z nej raz bude horlivá nasledovníčka Pána Ježiša. Táto Talianka žila v trinástom storočí a svoj život si užívala nesmierne zhýralým spôsobom. Vydala sa za podobne zmýšľajúceho muža napriek nesúhlasu jej rodiny a čoskoro mu porodila niekoľko detí. Viac ako ich výchova ju však zaujímali svetské radosti. Nebola teda dobrou matkou ani manželkou. Manželovi sa za neveru odplácala vlastnou neverou. Postupne všetky ich deti a napokon aj manžel umreli. Angelu, vtedy ešte stále mladú a peknú vdovu, to však nepoznačilo. Stále s väčšou vášňou vyhľadávala cudzích mužov, ktorých priviedla do zúfalstva alebo skazila. Aj keď sa s postupom času začala báť večného zatratenia, väčšmi sa bála vyznať všetky svoje hriechy a pochybenia v spovedi, a tak sa dlhšie obdobie trápila strašnými výčitkami svedomia. V tomto hroznom rozpoložení nabrala odvahu prosiť Boha, aby jej poslal múdreho spovedníka. Vo sne sa jej zjavil svätý František Assiský a oznámil jej, že prosba bola vypočutá. Na druhý deň sa vyspovedala františkánovi, ktorý ju aj začal viesť v duchovnom živote a zapisoval všetky jej zjavenia a mystické skúsenosti. Jej život sa radikálne zmenil, hoci na začiatku veľmi bojovala s hriechmi minulosti.

Tri príbehy žien, ktoré sa nestali svätými na prvý pokus

VYDATÁ, ROZVEDENÁ A ZNOVU VYDATÁ

Fabiola je menej známou sväticou, ktorá žila vo štvrtom storočí v Ríme. Keďže jej prvý manžel bol surový človek a zhýralec, veľmi skoro po sobáši sa s ním rozviedla. Krátko na to sa znovu vydala, čo vyvolalo v miestnej cirkvi obrovský škandál. Po tom, čo jej obaja manželia zomreli, si uvedomila svoje pochybenie a verejne konala pokánie. Vtedajší pápež jej udelil dišpenz a bola naspäť prijatá do kresťanskej obce. Po tejto udalosti prestala žiť v bohatstve, svoj majetok rozdala alebo využívala na podporu chorých, chudobných, kňazov a kláštorov.

PRINÚTENÁ DO MANŽELSTVA

Ako šestnásťročná bola Katarína Fieschi Janovská rodinou prinútená vziať si muža, ktorého nemilovala. Ich manželstvo malo slúžiť na zmierenie dvoch rozhádaných janovských rodín. Namiesto toho sa pre ňu stalo pascou a dôvodom jej dočasného odchodu od Boha. Manžel sa ku Kataríne správal násilnícky, nevážil si ju a bol jej neverný. Preto začala mladá žena hľadať útechu v radostiach, ktoré jej núkal svet. V skutočnosti v nich však nenašla ani byľku pokoja, až napokon upadla do depresií. Vďaka rodnej sestre žijúcej v kláštore sa rozhodla pristúpiť k spovedi, ktorá bola chvíľkou jej obrátenia. Katarína začala viesť život modlitby a obety za manžela, ktorý sa napokon tiež obrátil a spolu s ňou sa staral o chorých a chudobných. Táto svätica z pätnásteho storočia je známa aj svojimi mystickými zážitkami a videniami o očistci.

Tri príbehy žien, ktoré sa nestali svätými na prvý pokus

TAKÉ AKO MY

Životné príbehy Angely, Fabioly, Kataríny, či mnohých iných nám ukazujú, že aj sväté sú ženy ako my. Aj ony urobili mnohé chyby, zlé rozhodnutia, dokonca v očiach ľudí úplne zlyhali ako matky či manželky. Zároveň nám však ukazujú, že neexistuje pochybenie alebo hriech, ktorý by bol väčší ako Božia milosť. A tá si nás vždy nájde, ak jej dáme šancu. Neprekáža ani fakt, že to nebude na prvý pokus.

Snímky: zivotopisysvatych.sk, pexels.com

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00