Tridsať tipov, ako sa darovať svojej polovičke

Tridsať tipov, ako sa darovať svojej polovičke
Niekedy nám to príde ťažké. A sme nechápaví a ťažkopádni. Zdá sa nám, že už nie je nič, čo by sme mohli a vedeli pre toho druhého vedľa nás urobiť „len tak“, „navyše“, z lásky. Lebo ho milujeme. Tak poďme na to: skúste si odfajknúť, čo zabralo.

1. Zobuď svoju polovičku inak, ako zvykneš. Nežnosť a trpezlivosť ešte nikoho nezabila. Skôr naopak.

 

2. Ponúkni možnosť spoločnej, čo ako krátkej modlitby. Ak ste vykročili do života spoločným áno, dajte si námahu dosvedčiť manželský súhlas práve takto, spojením sa s Bohom.

 

3. Urob raňajky/obed/večeru dnes ty! Hoci ti príde samozrejmé, že to robí ten druhý. Hoci tvrdíš, že nevieš tak variť, nemáš fantáziu a si z práce vyčerpaný… Premôž sa. Aj keby to mal byť len chlieb s maslom donesený na podnose tvojej polovičke, urobí to divy.

 

Tridsať tipov, ako sa darovať svojej polovičke

 

4. Odvez na stanicu, k autobusu, či rovno do práce. Veď hej, môže ísť vlakom či MHD. Ale tento čas, aj keby ste obaja mlčali, je darom vašej spoločnej prítomnosti. A počíta sa.

 

5. Pochváľ, ako dobre vyzerá. Všimol si si, čo má dnes na sebe? A ty, ktorá si citlivá na vône, vnímaš závan obľúbenej kolínskej? (Nie jeho, tvojej…) Daj najavo, čo to s tebou robí!

 

6. Buď pozorný k svojej polovičke! Gavalieri nevymreli spolu s érou mušketierov či iných rytierov. Aj keď emancipácia robí svoje, tvoja drahá si zaslúži otvorenie dverí, odsunutie stoličky, pomoc pri vyzliekaní kabáta a všetko to, čo sa ti na tvojom staršom kolegovi zdalo trošku smiešne. Na druhej strane brehu pozornosť znamená počúvať, čím si prešiel za celý deň. A citlivo reagovať.

 

7. Píš SMS! Mobil nemáš len na pozeranie stavu hokeja či vývoja kurzu. Ani nie len na nepretržité hovory s kamoškami. Ak je tvoja polovička prvá v tvojom srdci, aj prvá a najkrajšia esemeska patrí jej. Jedna isto, ak ich bude viac… bonus!

 

8. Daj najavo túžbu. A to nielen za dverami spálne. Ako dobre padne vedieť, že túžiš byť len s ním/ňou! Chýbaš mi!

 

Tridsať tipov, ako sa darovať svojej polovičke

 

9. Uprednostni pred všetkým. Si už doma? Hoci možno robíte každý niečo iné, buď vnímavý na to, čím žije. Zruš polievanie záhrady, zastav neodkladné žehlenie, pošli deti upratať si izbu a daj čas tomu, kto ti je drahší ako záhrada a žehlička.

 

10. Zaujímaj sa! Mlčíte viac, ako tri štvrtiny času aj bez hádky? Môže sa dať mlčať spoločne a láskavo v porozumení, ale ak mlčíte, lebo ste sa prestali rozprávať, treba ticho prelomiť. Začni: opýtaj sa, ako sa má kolegyňa, ktorej sa narodilo bábätko, a či stihol dokončiť uzávierku. Neuspokoj sa s odpoveďou „áno“ – „nie“. Hľadaj kľúč od srdca svojej lásky.

 

11. Chváľ! Nemusíš si vymýšľať. Len sa dobre dívaj. Nie je samozrejmé ani to, že máš všetko opraté a vyžehlené a že v dome sa nepotkýnaš o hromady neporiadku. Ani nie je samozrejmé, že účty sú zaplatené načas. A vecí na pochvalu je viac…

 

12. Žasni! Kedysi v čase randenia sa vám obom zdalo na tom druhom všeličo úžasné! A hovorili ste si to. Aj teraz je nad čím žasnúť. Kedy si naposledy povedal, že je krásna? Lebo je, aj keď pribúdajú roky, len sa dobre dívaj. A kedy si si všimla, ako si dôsledne ustiela posteľ podľa tvojich inštrukcií?

 

13. Pozývaj! Všade. od pozvania ku stolu k spoločnému jedlu, až po prechádzku či „koaličné rokovania medzi štyrmi očami“. A to pozvanie nech je také, ako bývajú tie oficiálne: s pocítením hodnoty a dôležitosti toho, koho voláš k sebe.

 

Tridsať tipov, ako sa darovať svojej polovičke

 

14. Prekonaj sa! Že si ešte nikdy nevešal bielizeň? No a? Ak vidíš, aká je unavená – prečo by si to nezvládol ty. Ak vidíš, že mu je ťažko samému montovať nový nábytok, nehovor, že si ťažká intelektuálka a nikdy si nedržala v ruke šraubovák. Možno postačí, ak budeš držať šrauby a jeho sebavedomie.

 

15. Vyjdi v ústrety. Tým, že urobíš to, po čom dlho túži, bez ohľadu na to, či o tom hovorí alebo nie. Hej, nechce sa ti. Možno sa ti to zdá byť hlúposť. Ale jej/jemu to urobí radosť. Neodkladaj do nemoty výmenu žiarovky v komore ani opravu vypínača. A na druhej strane: hoci nestíhaš pečenie v týždni, vieš, ako miluje tvoje koláče…

 

16. Urob sviatok. Netreba zabúdať na žiadny dôvod. Nielen na výročia, ale ani na výmesačia. Prvého bozku, chodenia, rozhodnutia sa vziať. Meniny a narodeniny. Zásnuby a sobáš. Alebo len tak: taký sviatok je najkrajší. Rozbaľ veterníky, nalej víno. Vieš, dnes máme špeciálny sviatok! Taký… no… o tom, že ťa mám špeciálne rád! A som za to vďačný.

 

17. Prekvapuj. Príď domov skôr, ako si sľúbila. Dones kyticu v obľúbenej farbe. Daj kartičku s termínom k jej kaderníčke so slovami: „Uhradené dopredu“. Alebo rovno dva lístky na lukratívny futbalový zápas.

 

Tridsať tipov, ako sa darovať svojej polovičke

 

18. Neskrývaj. Ak si sa pre ňu/neho rozhodol/la, neskrývaj ten poklad! Ani naživo, keď sa stretneš so šéfom na ulici a vy idete spolu: „To je moja manželka!“ A ani inde, hoci už má na sebe viditeľné znaky tvojej dobrej kuchyne. Predaj ho tak: „To je môj muž, pre ktorého je radosť variť!“

19. Daruj nehu. Kedysi ste sa nevedeli prestať bozkávať a objímať. Už nie je dôvod to urobiť znovu? Jej pery sú stále nádherne mäkké a voňavé. A jeho objatie pevné a chrániace. Pohlaď. Pritúľ. Žmurkni. Objím. Tak, aby to prejavovalo všetok cit, ktorý voči svojej polovičke máš.

 

20. Buď štartérom. 

Počúvaj a podporuj sny toho druhého. Daj zázemie a dobré rady. Ťahaj s tým druhým začiatky nového a dodávaj odvahu a nádej. Neprestávaj hovoriť: Dokážeš to!

 

21. Buď studňou milosrdenstva. Všetci padáme, aj on, aj ona. Niekedy sa stane chyba a príde pád skôr zo stresu, únavy či nepochopenia ako zo zámeru. V tomto duchu sa na seba dívajte a dvíhajte jeden druhého.

 

22. Maj hrdosť na to, koho vedľa seba máš. To nie je hocikto. Aj keď má svoje „muchy“ a nie všetko vždy klape. To je ktosi, kto je výnimočný exemplár – v sukni či nohaviciach. Rob mu vždy skvelé PR. Stojí ti za to – a ty dávaš najavo, že si sa nepomýlil, ak si si vybral práve ju.

 

24. Predchádzaj v láske. Hej, chcel si sa s ňou ešte rozprávať, čo a ako s financiami. Ale ona ti pred očami zaspala od únavy. Nebuď ju, ale nežne ulož do postele. Tvoju starostlivosť ti vráti, uvidíš. Hneď zajtra, keď znovu dostaneš záchvat kašľa, ti v tichu urobí kompletnú zdravotnú službu. Zvláštne, práve nastal čas, aby ste mohli hovoriť o… financiách.

 

Tridsať tipov, ako sa darovať svojej polovičke

 

25. Dávaj to najlepšie zo seba. Ty vieš, čím si ho/ju očaril/a. Čo ju/jeho dostalo. Čím ho dopĺňaš a čím ju ty robíš samu sebou. Nešetri s tým!

 

26. Smejte sa a plačte spolu! Prečo by ste nemali mať ako manželia úlety zábavy a smiechu? Manželstvo nie je hrob veselosti! Najlepší komici boli tí vo dvojici. Najsilnejšia opora je tá, čo stojí pri mne najdlhšie a najbližšie. A rozumie aj bez slov.

 

27. Daruj slobodu! Neviaž žiarlivosťou alebo podozrievaním. Ponúkni let v dôvere, že najlepšie miesto, kde sa môže ona/on vrátiť, kdekoľvek ide, je práve vaše hniezdo lásky. A žiadne kamarátky či partia od šachu taký rating napriek darovanej voľnosti nemajú.

 

28. Robte veci spolu! Čo sa dá, spojte. Niektoré práce možno budú vyzerať zvonku pitoreskne pri dvoch aktéroch, ale vám ide nielen o prácu, ale aj o spoločnú prítomnosť. Robiť niečo spolu prinesie viac, ako len rýchlo odbitú povinnosť: daruje vám súdržnosť a spolupatričnosť, ktorá sa nedá kúpiť.

29. Ži s ním/ňou naplno teraz! Nehovor: Dokončím toto a možno prídem. Povedz: „Už to odkladám, len vypnem PC a som pri tebe!“

 

30. Modli sa za ňu/jeho. Potrebuje to. Vyprosiť požehnanie, rast, zmenu chce čas a pevnú vieru aj lásku. Toto je tvoj najvyšší level darovania sa pre tvoju lásku: ak ju odovzdáš do Božích rúk. A Boh ti ju vráti ešte lepšiu, ako si vieš predstaviť.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00