Vianoce v domove dôchodcov či v autobuse: Aj tam sa môže narodiť Ježiš

Vianoce v domove dôchodcov či v autobuse: Aj tam sa môže narodiť Ježiš
Bez čoho si neviete predstaviť stráviť Vianočné sviatky? Bez stromčeka, darčekov, dobrého jedla, bez blízkych…? Čo však vtedy, keď sa takto ideálne stráviť nedajú?

Medzi nami sú ľudia, ktorí kvôli svojej práci trávia sviatočné chvíle inak. Nie pri stromčeku a s rodinou. Sú to nielen zdravotníci, šoféri z povolania, opatrovatelia, ale aj mnohí ďalší, o ktorých si to možno ani neuvedomujeme. Možno nemajú klasickú večeru, ani pokoj pri stromčeku. Namiesto toho mnohými spôsobmi slúžia ostatným ľuďom a spoločnosti. Vedia však aj oni uprostred práce prežiť tajomstvo Ježišovho narodenia?

Opatrovateľka v domove sociálnych služieb Eva Vasiľková trávi Vianoce slúžiac starým ľuďom pravidelne. „Tento rok sa budem o starkých v domove starať aj na Štedrý deň,“ priznáva sa a pokračuje: „svoju prácu však beriem ako službu, preto som rada, že môžem starkým spríjemniť prežívanie sviatkov, keďže ich netrávia so svojimi rodinami.“ Starkí, o ktorých sa stará, podľa nej prežívajú Vianoce tradične – pri slávnostne prestretom stole, s prípitkom, s klasickým štedrovečerným menu a pri spievaní Tichej noci na záver.

POČAS VIANOC SA SNAŽÍME STARKÝM VENOVAŤ ČO NAJVIAC ČASU

„V tento deň sa s kolegyňami veľmi snažíme venovať našim klientom čo najviac času a aspoň z časti im vynahradiť, že nie sú so svojimi blízkymi.“ Na otázku, či jej nechýbajú jej vlastní, odpovedá, že býva sama a kvôli častým službám v práci nemôže navštíviť rodičov, ktorí bývajú na inom konci Slovenska. „Sviatočné dni, keď nepracujem, preto trávim so svojimi najbližšími priateľmi zo spoločenstva, kam chodievam. Do veľkej miery mi takto Pán Boh vynahrádza sviatky trávené v práci,“ uzatvára Evka.

Tomáš Mikovíny zvykol mať počas predchádzajúcich rokov počas Vianoc voľno. Odkedy pracuje ako šofér v mestskej doprave, už sa nejakej tej smene počas alebo medzi sviatkami nevyhne. „Beriem to tak, že niektoré zamestnania jednoducho musia fungovať nonstop a ja mám práve toto,“ usmieva sa, „samozrejme, je to aj obeta, ale aj realita, ktorú musím prijať ja aj moja rodina.“ Tomáš dodáva, že má ústretové vedenie prihliadajúce na fakt, že má rodinu a malé deti. Preto sa mu snaží vyjsť v ústrety a dáva mu počas sviatkov čo najviac voľných dní.

SVIATOČNÚ ATMOSFÉRU JE CÍTIŤ AJ Z CESTUJÚCICH

Podľa sympatického vodiča je sviatočnú atmosféru cítiť nielen z rádia, ale aj z cestujúcich. Na otázku, či im nezávidí, že svoje dni nemusia tráviť v práci ako on vtipne odpovedá: „Mnohí z nich cestujú do alebo z práce. Takže im nie je čo závidieť. Skôr sa môžeme vzájomne poľutovať.“

Zdá sa, že Ježišove narodenie sa dá osláviť aj v práci. Ak svoju prácu berieme ako službu alebo fakt, že pomáha k fungovaniu spoločnosti, dokážeme to priniesť ako obetu. Napokon, opatrovateľka Evka aj vodič autobusu Tomáš sú toho dôkazom. „Aj v práci sa sviatky dajú prežívať plnohodnotne,“ priznáva Tomáš, „prirodzene, že lepšie sa viem sústrediť na Božiu prítomnosť, keď nie som obklopený povinnosťami. Pán Boh ma však už viackrát „prepadol“ aj pri šoférovaní a znovu sa narodil v mojom srdci. A to je predsa gro prežívania Vianoc.“

Titulná snímka: thesun.co.uk

 

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00