TOP

Vyjdi s talentom od Boha do ulíc!

Verní surfovači sociálnych sietí museli určite prevrátiť oči, keď zbadali ďalšiu „kreatívnu“ skupinu. Ale predsa len táto je taká iná – ponúka jasné zázemie v Bohu a smerovanie k nemu. A… nie všetko je tu na predaj. Monika Činčarová Sentivániová (31) o tom vie viac.

Skupín na Facebooku je už more. Táto však zaujme mottom o vzácnosti talentu, ktorý netreba premrhať… Prečo taký úvod?

Každý z nás je obdarený nejakým talentom, niečím, čo ak bude rozvíjať a starať sa o to, prinesie svoju úrodu v pravý čas. Poznám ženy, ktoré, hoci krásne spievajú či maľujú, nie sú si vedomé toho, že toto je skutočne talent od Boha. Neuvedomujú si, že ho majú rozvíjať a vôbec sa nemusia báť vyjsť so svojím talentom do ulíc. Preto sa aj takéto motto stalo nosným pre túto skupinu.

 

Podľa nadpisu to nie je typická handmade skupina. Aké talenty sa tam doteraz objavili?

Úplne rôznorodé. Sú tam ženy, ktoré šijú, háčkujú, vyšívajú…, ktoré vypaľujú texty či obrázky na drevo, robia šperky, tabule s citátmi zo Svätého písma, fotoalbumy… A keď sa mi niekedy zdá, že tam je už všetko, zrazu sa pridá do skupiny niekto, kto príde s niečím, čo tu ešte nebolo.

 

Osobitné sú silné portréty a zamyslenia, ktoré tam niektoré žienky dávajú…

A presne to krásne dotvára kontext celej stránky. Texty písané vo viere a v nádeji akoby prepájali všetky tie zhmotnené talenty.

 

 

 

Tento projekt neexistuje dlho. Ako dlho však trvala „gravidita“ a „pôrod“, kým uzrel svetlo sveta?

Tento projekt existuje len pár mesiacov a momentálne je počet žien na stránke okolo 130. Ja sama tvorím handmade výrobky asi tri roky. A počas tohto času ma stále udivovalo, koľko mojich priateliek vie niečo vytvárať a sú v tom skutočne dobré. A pýtala som sa Boha, či sa dá nejako tieto ženy spojiť, aby si vzájomne mohli radiť, pomôcť jedna druhej. Vtedy som odpoveď nedostala… a po dlhšom čase zase začali prichádzať myšlienky…, a tak som sa začala intenzívnejšie za to modliť a prosiť o vysvetlenie… A Boh prehováral… cez ľudí, Sväté písmo aj Facebook. (úsmev) V jednej takejto chvíli odpovedí som založila skupinu Kreatívne ženy vedené Duchom Svätým. A začala som do nej pridávať priateľky, ktoré niečo vyrábajú a viem o nich, že sa snažia žiť v zhode s Božou vôľou. A čakala som, čo sa bude diať. Deň za dňom išiel a ja som sa snažila predstaviť skupinu a povzbudiť, aby ženy ukázali fotky, čo práve tvoria… a… nikto nič. A tak prišli pochybnosti a pýtala som sa Boha, čo som spravila zle? V tej chvíli som dostala slovo, že kto som ja, keď súdim… Nemám právo súdiť, či táto moja priateľka je vedená Duchom Svätým a druhá nie. Súdiť môže jedine Boh. A tak som v slobode predstavila túto stránku všetkým svojim priateľom a na kresťanských stránkach. Každým dňom pribúdali nové žienky, začali predstavovať svoju tvorbu a pridávať fotky svojich výtvorov.

 

Čo bolo ťažké pri jeho zrode?

Prekonať svoje obavy a predsudky ľudí.

 

Z prác kreatívnych žien vedených Duchom Svätým už vznikol „katalóg“. Čo s ním ďalej?

Tento album by mal slúžiť ako spoločná propagácia a zároveň vzájomná podpora, že ani jedna v tom nie sme sama, ale tvoríme akési spoločenstvo. Tento album pridávame na rôzne kreatívne stránky ako širokú ponuku darčekov, ktoré často ľudia práve na internete hľadajú. Pri daných fotkách je vždy meno tej, ktorá danú vec vytvorila. Ak si všimneme dopyt na niektorej facebookovej stránke po niečom, čo práve niektorá z týchto žien vyrába, tak ju tam odporučíme.

 

Aký bol cieľ vytvorenia tohto priestoru?

Posledné mesiace si všímam, že sa často objavuje dopyt po handmade veciach, ktoré sú späté s mágiou. Mamičky v snahe ochrániť svoje dieťa zháňajú už nielen červené náramky, ale hocičo červené, čo môžu zavesiť na kočík… lapače snov, ktoré chcú dať nad postieľku, aby sa ich deti v noci nebudili a neplakali… Ženy sa chcú skrášliť rôznymi prepracovanými šperkmi, ktoré však musia obsahovať nejaký ochranný kameň… A pre mňa je najviac zarážajúce to, že ak si mamička dá dopyt na lapač snov, tak má za dve hodiny 50 reálnych ponúk, krásne farebných, prepracovaných lapačov snov. Časté sú aj ružence, ktoré ženy ponúkajú…, ale ak nájdete celú ponuku, tak zistíte, že tá istá žena, ktorá vyrába ružence, robí aj červené ochranné náramky. A tento chaos hodnôt, ktorý je vnášaný na internetové stránky a chaos v srdci hľadajúcich ľudí som prednášala Bohu. Takto môžeme nastaviť zrkadlo a ponúknuť ružence žien, ktoré ich nevyrábajú len pre svoj vlastný zisk, ale preto, lebo chcú šíriť požehnanie. Môžeme ponúknuť krásne maľovanú tabuľku s menom dieťaťa, kde je vryté požehnanie, ktoré reálne zostúpi na neho.

 

Prečo je to priestor len pre ženy?

Väčšinou sú ženy tie kreatívne. (úsmev)

 

Aký dar máte vy?

Pred niekoľkými rokmi som žila v tom, že nemám žiaden dar… v ničom som nebola výnimočná. Teraz viem, že mám veľa darov a teším sa z toho, že ožívajú aj tie, ktoré museli kedysi „umrieť“ kvôli neprijatiu či posudzovaniu. Príležitostne tvorím z umelých kvetov vence na dvere, čelenky pre malé slečny alebo dotváram textom a obrázkom (transfer a servítková technika) veci na denné používanie, ako sú podnosy, vešiaky či tabuľky na stenu.

 

Čo vás každý deň presviedča, že tento nápad stál za to?

Čo nič nestojí, za nič nestojí – a tak to je aj u nás. Od začiatku prichádzajú i problémy, vylúčenia zo skupiny…, ale keď vidím, že ženy začínajú aj spolupracovať a jedna druhej pomáhať, tak len poviem: Vďaka, Pane…Komentáre