Vyšlo nové číslo časopisu Rozmer

Vyšlo nové číslo časopisu Rozmer

V týchto dňoch vyšlo nové číslo štvrťročníka Rozmer – časopisu pre kresťanskú duchovnú orientáciu, ktorý čitateľom ponúka prehľad o súčasnej náboženskej scéne. Renomovaní domáci a zahraniční autori sa v ňom venujú aktuálnej problematike nových náboženských hnutí a siekt, ako i javom, ktoré s týmto novodobým fenoménom bezprostredne súvisia. Okrem toho sa časopis venuje aj religionistickým témam približujúcim históriu a učenie starovekých kultúr a svetových či predkresťanských náboženstiev. Jeho vydavateľmi sú Ekumenická rada cirkví v SR a občianske združenie Ekumenická spoločnosť pre štúdium siekt.

 

Obsah čísla 1/2023

Obsah jubilejného 100. čísla Rozmeru tvorí výber príspevkov z rokov 1998 až 2014. Ich opätovným uverejnením sme si sprítomnili niektoré významné míľniky, udalosti, svedectvá a kauzy, ktorým sme sa v tých rokoch najviac venovali. A aby sme vôbec mohli priestorovo obsiahnuť prierez aspoň tých najcharakteristickejších príspevkov, zdvojnásobili sme obvyklý počet strán.

Deväťdesiate roky, keď vznikol náš časopis (1998), boli spoločensky veľmi dynamické a hektické. Taktiež na náboženskej scéne začínali neraz okázalo a konfrontačne pôsobiť mnohé, pre nás málo známe duchovné hnutia, na čo bolo potrebné správnym spôsobom reagovať. Keďže náboženská sloboda je garantovaná pre všetkých, jediným účinným spôsobom, ako čeliť čoraz agilnejším sektám, bolo prinášať o nich overené a pravdivé informácie, čo v tom labyrinte často protichodných a neraz i neoverených či tendenčných správ nebolo zas až také jednoduché.

A veruže bolo o čom písať, ustavične sa čosi dialo. Veď si len spomeňme na Munovo „požehnanie“ (s. 3–4), pre ktoré sa do Bratislavy na sklonku 90. rokov zbehli stovky jeho verných prívržencov nielen zo Slovenska, ale i zo širokého okolia. O pár mesiacov neskôr k nám do bratislavského Istropolisu dokonca osobne zavítala jeho manželka Dr. Hak Ča Han Munová (s. 8–9), keď na svojom celosvetovom turné pompézne ohlasovala vznik novej munistickej organizácie Medzináboženskej a medzinárodnej federácie za svetový mier. Munistov si každý pamätá hlavne pre ich hromadné sobáše a povestní sú aj tým, že svojim členom vyberá životného partnera sám vodca Mun. Spomínam si na jedno milé mladé dievča, ktoré k nám prišlo do redakcie krátko po jej vzniku. Rozprávala nám, ako aj jej vybral Mun partnera, ktorého predtým vôbec nepoznala. Našťastie sa jej včas otvorili oči, a tak nám mohla rozpovedať príbeh, ktorý sme pomenovali Čiernobiely svet (s. 11–14), lebo taký je neraz život v autoritárskych spoločenstvách.

Zahanbiť sa však nedali ani ďalší náboženskí lídri. Napríklad guru Šrí Činmoj, ktorý sa všemožne usiloval získať Nobelovu cenu za mier, a preto všade po svete horúčkovito usporadúval tzv. mierové koncerty. Na jeden sme si zaspomínali aj v tomto čísle (s. 6–7).

No nebol tu len cudzokrajný import. Pochváliť sme sa tiež mohli rýdzo slovenským fenoménom – Natáliou Makedonovou (s. 4–5), „bielou holubicou“, ktorá mala podľa vlastných slov porodiť vo vyvolenom slovenskom národe druhého Božieho syna – Imanuela. Ten sa údajne narodil iba pár dní pred jej tragickou smrťou (zahynula 4. 12. 1998 pri autonehode) a následne bol, podľa viery jej stúpencov, unesený k Božiemu trónu, odkiaľ sa navráti po prvej veľkej očiste Zeme.

Avšak aj v kresťanských vodách sa našiel bohatý úlovok. Sprvoti boli známejší iba Jehovovi svedkovia, s ktorými mala živú skúsenosť pani Helenka (s. 18–23), ktorej sekta odcudzila vlastné deti a vnukov. No neskôr hladinu na neprehľadnej náboženskej scéne rozčerilo najmä KS Milosť, o ktorom sme sa zase pozhovárali s Michaelou (s. 64–67).

Na prelome milénií sa prebúdzala aj ezoterická scéna. V dnes už zbúranom bratislavskom PKO sa každoročne na ezoterických festivaloch prezentovali rôzni alternatívci, prívrženci širokého spektra ezoterických metód a smerov, medzi ktorými nechýbali pokútni terapeuti, astrálni turisti či kontaktéri s mimozemšťanmi, ale kde sa prezentovali taktiež viaceré sekty, ako napríklad Falun gong, Sahadža joga, Joga v dennom živote, Univerzálny život či krišnovci známi z našich ulíc svojím nenapodobiteľným zjavom a extatickými spevmi s rytmickým sprievodom zunivých kovových čineliek (s. 15–17 a 40–42).

V našom zornom poli sa ocitli aj školy. Dobre sa pamätáme na ambicióznu spoločnosť Joga v dennom živote, na ktorej čele stojí kontroverzný indický guru Mahéšvaránanda, neskôr tiež neslávne známy svojimi sexuálnymi prehreškami (s. 76–77). Pokusy tejto spoločnosti prepašovať jogu do všetkých štátnych škôl vtedy vyvolali odmietavé reakcie nielen národne orientovaných politikov, ale najmä kresťanských cirkví (s. 24–31). To však nebolo jediné úsilie siekt infiltrovať sa medzi našu školopovinnú mládež. Väčší priestor sme v čísle venovali aj Waldorfskej škole (s. 43–55) a takisto tzv. rodovej škole, ktorej žiaci sa onedlho po jej otvorení presunuli do vzdialenej krasnodarskej dedinky Tekos neďaleko Čierneho mora (s. 56–63). A nemôžem nespomenúť ani Scientologickú cirkev, ktorá sa pokúšala na našich školách zase presadiť prostredníctvom protidrogovej tematiky prezentovanej občianskym združením Slovensko bez drog (s. 78–80).

Jubilejné 100. číslo Rozmeru je teda celé venované spomienkam. Veru, časy sa odvtedy zmenili, spoločnosť sa zmenila, ale zmenili sme sa aj my. Naše vnímanie reality okolo nás, postoje, názory, všetko je už trochu iné. Či sa vývoj uberá k lepšiemu, alebo naopak k horšiemu, ukáže až čas. Snáď vám pri tom ešte zopár rokov bude Rozmer dobrým spoločníkom.

Záujemcovia si časopis Rozmer (štvrťročník) môžu objednať písomne na adrese: Redakcia časopisu Rozmer, Svoradova 3, 831 03 Bratislava; alebo telefonicky na číslach 0944/315 818 a 02/207 22 838; respektíve e-mailom na adrese [email protected]. Predplatné na rok 2023 je 11,60 €. Ponúkame tiež možnosť objednať si staršie ročníky, a to celú kolekciu ročníkov 2008 až 2022 (spolu 50 dostupných čísel), ktorú dostanete za zvýhodnenú akciovú cenu 39 €. S časopisom sa môžete oboznámiť a predplatiť si ho aj na jeho webovej stránke www.rozmer.sk.

Informoval: Boris Rakovský

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00