Zaľúbiť sa v manželstve: Keď doň vstúpi niekto tretí

Zaľúbiť sa v manželstve: Keď doň vstúpi niekto tretí

Určite ste to už počuli, videli alebo čítali. Jeden z manželov oznámi tomu druhému, že sa zamiloval a odchádza, lebo stretol lásku svojho života. Musí sa naozaj každé zamilovanie v manželstve končiť neverou alebo rozvodom?

V prvom rade treba rozlíšiť, čo sa vlastne stalo. Pozrime sa na to z pohľadu partnera, ktorý sa zamiloval. Na aké otázky by si mal odpovedať? Ide čisto o fyzickú príťažlivosť? Vstúpili do hry emócie? Investujem cielene do iného vzťahu ako do manželského? Ako ďaleko sme už zašli vo fyzickej rovine? A ako ďaleko by som chcel, aby sme zašli?

V hľadaní odpovedí treba byť pred sebou maximálne úprimný. Pozor, aj keby vám z toho všetkého vyšiel váš potenciálny nový partner ako hrdina, to neznamená, že máte zo svojho manželstva odísť. Zamilovať sa v manželstve do niekoho iného je totiž pomerne bežná vec.

Doktorka Lisa Marie Bobby je certifikovaná párová a rodinná terapeutka a vo svojom podcaste ponúka krátky návod na to, ako predísť nevere v manželstve založenej na zamilovanosti.

ČO JE TO ZAMILOVANIE

Vzťahy medzi mužmi a ženami sú od istého veku (povedzme to rovno – od puberty) ovplyvňované aj hormónmi. U mužov vstupuje do hry testosterón, u žien sa dostáva k slovu menštruačný cyklus. Už len poznanie základného biologického fungovania môže viesť k tomu, že príznaky „zamilovania“ potlačíte už v zárodku. Možno ste to nevedeli, ale láska je biologicky „návyková“ – emócie spojené s láskou používajú podobnú časť mozgu, akú aktivujú opiáty. To, že žijete v šťastnom manželstve, vás nerobí imúnnymi voči zamilovaniu. Je však stále lepšie predísť nevere, ako riešiť jej následky.

STRETOL SOM NIEKOHO ZAUJÍMAVÉHO…

Na začiatok netreba veľa. Stačí len stretnúť niekoho, kto nás fyzicky priťahuje alebo kto v nás svojím správaním vyvolá príjemné pocity. Skrátka, chceme byť v jeho blízkosti, lebo je nám dobre. Keď sa toto stane, treba si tieto pocity pomenovať na škále. Od 1 do 10, ako mi je s ním dobre? Udržať sa na jednotke, ktorá znamená, že registrujem daného človeka ako zaujímavého, no nerozvíjam potenciálne nebezpečný vzťah, si vyžaduje vedomé úsilie. Hneď ako sa z jednotky začínate posúvať smerom hore, ohrozujete svoje manželstvo. Prvotná fáza „zamilovania“ je – hoci sa cítime ako v romantickom filme – hlavne o chémii.

AKO PREKONAŤ ZAMILOVANIE

Energiu, ktorú vkladáte do budovania iného vzťahu, presmerujte do svojho manželstva. Ak zistíte, že ste priveľmi vzrušený alebo šťastný pri niekom, kto nie je váš manželský partner, vytvorte si vedomý odstup. Ak sa to stane v práci, pomôže, ak sa budete baviť čisto o pracovných veciach a len v pracovnom čase. Hovorte o svojich pocitoch so svojím partnerom. Áno, môže to znieť šokujúco, ale práve transparentnosť uberá pocitom na sile. A ešte šokujúcejšie môže byť priznať pocity danému človeku – no súbežne s priznaním pocitov mu povedzte, že nechcete prekročiť žiadnu hranicu, a vedome cúvnite.

PRÍBEH Z PRAXE – ODPUSTILI SME SI NEVERU

Film Manželstvá z tlakového hrnca prináša príbehy štyroch párov, ktoré si prešli vážnymi krízami vo vzťahu, no spoločným úsilím sa im podarilo prekonať ich. Linda a Jim pochádzajú z Anglicka. Keď sa brali, Jim mal dvadsať a Linda osemnásť rokov.

Približne po šiestich rokoch manželstva prišla vážna kríza. Obaja si prechádzali doslova čiernym obdobím. Jima v práci povýšili a s povýšením prišla nová zodpovednosť. Nezvládal to a postupne upadal do depresie. Linda práve predčasne porodila ich druhé dieťa. Bábätku sa však nedarilo a ona musela bojovať s popôrodnou depresiou.

Oboch ich prevalcovali okolnosti, emocionálne sa vzdialili a neboli si schopní prejavovať lásku. „Ledva sme zvládli bežné veci, nieto ešte vzájomne sa podporovať. A tak nás začali podporovať kamaráti,“ rozpráva Jim. Takáto forma podpory však zlyhala na plnej čiare. Linda sa totiž do jedného z ich kamarátov zamilovala. „Áno, mala aféru s naším kamarátom. A ja som mal aféru s našou kamarátkou,“ priznáva. „Zaujímali sa o nás, prejavovali nám lásku, počúvali nás,“ dodáva.

„Rozmýšľali sme, čo s tým budeme robiť. Bolo to otrasné, fakt náročné,“ spomína Linda. „Stále sme sa ľúbili, ale veľmi sme si ublížili. Mali sme však mladú rodinu, a tak sme si pomysleli, že s tým niečo musíme spraviť.“ Táto kríza trvala asi dva roky. „Vedeli sme, že to musíme nejako otočiť, začať si pomáhať a nemyslieť len na seba.“ Jim a Linda sa obaja rozhodli ukončiť svoje aféry, avšak tá Lindina mala aj konkrétny následok – ostala tehotná. „Aj my sami sme ostali prekvapení, že tehotenstvo pre nás nebolo až takým problémom. Ublížili sme si a skutočným problémom bola nevera. Obaja sme verili, že deti sú darom od Boha, že sú cenné už od počatia,“ vysvetľuje Linda.

Keďže otcom ich tretieho dieťatka bol jeden z ich najlepších kamarátov, Jima čakala náročná úloha. „Musel som mu odpustiť. Áno, bolo to veľmi ťažké a v istom momente som mu chcel skrátka vraziť. Ale práve vtedy som sa začal modliť, aby som mu dokázal odpustiť – a ono to išlo. Dokonca sme ostali kamarátmi,“ dodáva Jim.

Odpustenie sa dostalo k slovu aj medzi manželmi, a kým sa John narodil, Jim a Linda sa do seba dokázali znovu zamilovať. Ako sa Jim vyjadril: „Dieťa za nič z toho nemôže a nemalo by preto trpieť.“ Linda spomína, že v ťažkom období jej pomohol Hymnus na láskuPrvého listu Korinťanom. „Je veľmi ťažké prejaviť niekomu lásku, keď si ubolená. Ale musíš to aj tak spraviť, aj tak musíš nájsť spôsob. Ja som vegetariánka, ale v tom období som mu varila jeho obľúbené jedlá z mäsa.“ Manželia sa rozhodli spolu opäť randiť. „Chodievali sme na prechádzky, občas sme sa niekde spolu najedli.“

Samozrejme, aj potom sa v ich manželstve vyskytli hádky či náročné chvíle. „Je príliš jednoduché vrátiť sa k minulosti, vytiahnuť, čo už bolo. To sme si zakázali. Ak je už niečo odpustené, je to odpustené, nemáš to čo riešiť,“ dodáva Linda. Rovnako si zaviedli pravidelný manželský rozhovor. „Keď už boli deti v posteliach, našli sme si chvíľu, aby sme sa porozprávali o tom, aký sme mali deň.“ A tak postupne opäť rástla ich vzájomná láska. „Boli aj slzy, bola aj bolesť, ale vrátila sa medzi nás láska,“ spomína Jim. „Nestane sa to za noc, chce to vytrvalosť. Po čase sa nám však podarilo vybudovať si hlbší vzťah, ako sme mali predtým,“ uzatvára Linda.

 

Snímka: Pexels

TENTO ČLÁNOK SME PRINIESLI V TLAČENOM VYDANÍ A ŠPECIÁLNE HO ZVEREJŇUJEME ONLINE

Zaľúbiť sa v manželstve: Keď doň vstúpi niekto tretíKaždý mesiac prinášame v tlačenom Slovo+ tie najkvalitnejšie články a najzaujímavejší obsah, ktorý si môžete vychutnať doma a s vôňou papiera v modernej grafike. Objednajte si tlačené Slovo+ domov a pomôžete nám zachovať tento projekt.
 

 

 

Viera+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00