Bdejúci človek beží aj cez prekážky

Bdejúci človek beží aj cez prekážky

"Majte sa na pozore, bdejte, lebo neviete, kedy príde ten čas. Je to tak, ako keď človek odcestuje: opustil svoj dom, svojim sluhom odovzdal moc, každému určil prácu a vrátnikovi prikázal bdieť. Bdejte teda, lebo neviete, kedy príde pán domu: či večer, či o polnoci, či za spevu kohúta alebo ráno. Aby vás nenašiel spať, keď príde nečakane! A čo hovorím vám, hovorím všetkým: Bdejte!"

Mk 13, 33 – 37

Život viery nie je šprint. Je to skôr beh na dlhé trate s prekážkami, pri ktorom je potrebné vyzbrojiť sa vytrvalosťou i trpezlivosťou a mať cieľ neustále „pred“ očami. Svätý Tomáš Akvinský nám pripomína, že „trpezlivým voláme niekoho nie preto, že neuteká pred tým, čo v prítomnosti škodí, ale preto, že sa tým nedá neprimerane zarmútiť“. Život viery prináša ťažkosti, boje, trápenia. Tak to chodí. No trpezlivý, bdejúci človek pred nimi neuteká. Bdejúci človek beží cez prekážky a nenechá sa nimi znechutiť. Nenechať sa neprimerane znechutiť. Dnes. Zajtra. Aj toto znamená bdieť, a teda očakávať príchod Krista.

TIP NA DNES:

Pomenujem to, čo ma na ceste viery dokáže najviac znechutiť. V modlitbe pozvem do tohto znechutenia Ježiša. Dokážem príčinu svojho znechutenia odstrániť? Nechýba mi v tejto záležitosti postoj bdenia?

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00