Boha nikdy celkom nepochopíme

Boha nikdy celkom nepochopíme

Ježiš rozpustil zástupy a vošiel do domu. Tu k nemu pristúpili jeho učeníci a vraveli mu: „Vysvetli nám podobenstvo o kúkoli na roli.“

On im povedal: „Rozsievač dobrého semena je Syn človeka. Roľa je svet. Dobré semeno sú synovia kráľovstva, kúkoľ sú synovia Zlého. Nepriateľ, ktorý ho zasial, je diabol. Žatva je koniec sveta a ženci sú anjeli.

Ako teda zbierajú kúkoľ a pália v ohni, tak bude aj na konci sveta: Syn človeka pošle svojich anjelov a vyzbierajú z jeho kráľovstva všetky pohoršenia a tých, čo pášu neprávosť, a hodia ich do ohnivej pece. Tam bude plač a škrípanie zubami.

Vtedy sa spravodliví zaskvejú ako slnko v kráľovstve svojho Otca. Kto má uši, nech počúva!“

Mt 13, 36-43

Kňaz Dominik Markoš

Čo robíte, keď stretnete človeka, ktorý už vo viere nepotrebuje nič vysvetliť? Ja vždy spozorniem. Je totiž stále príliš veľa vecí medzi mnou a Bohom, medzi nami ľuďmi a Bohom a medzi týmto svetom a Božím kráľovstvom, ktorým nerozumiem. Svätý Tomáš Akvinský na záver svojho života po mystickej skúsenosti prestal čokoľvek písať. Asi vtedy získal odstup od systematickej teológie, ktorú vytvoril. A porozumel, že budú potrebné stále nové a nové vysvetlenia. Rovnako sa to možno naučila Panna Mária od svojich rodičov. Od koho sme sa to naučili my? A kto sa to naučí od nás? Mať otvorené uši a počúvať.


TIP NA DNES:

V modlitbe priznám pred Bohom, že niečomu nerozumiem. Budem úprimný.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00