#ziveslovo 14.1.2021

#ziveslovo 14.1.2021

K Ježišovi prišiel istý malomocný a na kolenách ho prosil: „Ak chceš, môžeš ma očistiť.“

Ježiš sa zľutoval nad ním, vystrel ruku, dotkol sa ho a povedal mu: „Chcem, buď čistý!“ Malomocenstvo z neho hneď zmizlo a bol čistý.

Potom mu prísne pohrozil, ihneď ho poslal preč a povedal mu: „Daj si pozor a nikomu nič nehovor, ale choď, ukáž sa kňazovi a prines za svoje očistenie obetu, ktorú predpísal Mojžiš – im na svedectvo.“

Lenže on, sotva odišiel, začal všade hovoriť a rozchyrovať, čo sa stalo, takže Ježiš už nemohol verejne vojsť do mesta, ale zdržiaval sa vonku na opustených miestach. No i tak prichádzali k nemu ľudia zovšadiaľ.

Mk 1, 40 – 45

Anton Ziolkovský, farár, pedagóg, riaditeľ Katolíckeho biblického diela

Keď sa v čistom oblečení zašpiním, snažím sa to rýchlo napraviť. Je mi nepríjemné takto zostať, ľudia sa na mňa pozerajú. Ak sa nepokúsim špinu odstrániť a o chvíľu sa zašpiním znovu, bude to horšie. Môžem si myslieť, že to nie je také zlé, a s umývaním sa nebudem ponáhľať. Pribudnú ďalšie fľaky. Keď tento proces potrvá dlhšie, zrazu si uvedomím, že som si na tú špinu zvykol, nevadí mi a vlastne už nepotrebujem byť čistý.

Malomocný z evanjelia bol možno v podobnej situácii. V slabej chvíli precitol a uvedomil si, že je nečistý. Bol nerozhodný, alebo pokorný? V každom prípade prosil o očistenie, hoci sa malomocenstvo stalo súčasťou jeho života. Nezvyknime si na „malomocenstvo“ hriechu, ale majme odvahu prosiť o očistenie.

 

TIP NA DNES:

Premýšľajme, či sme si na niektoré hriechy nezvykli a či nám prekážajú. Prosme Pána, nech precitneme a nanovo prežijeme, že sme Božie deti, ktoré nemajú otročiť hriechu.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00