#ziveslovo 14.10.2021

#ziveslovo 14.10.2021

Ježiš povedal: „Beda vám, lebo staviate pomníky prorokom, ktorých zabili vaši otcovia! Tým dosvedčujete a schvaľujete činy svojich otcov, lebo oni ich zabíjali a vy im staviate pomníky.

Preto aj Božia múdrosť povedala: Pošlem k nim prorokov a apoštolov a oni niektorých z nich zabijú, iných budú prenasledovať; a toto pokolenie sa bude zodpovedať za krv všetkých prorokov vyliatu od stvorenia sveta, počnúc krvou Ábela až po krv Zachariáša, ktorý zahynul medzi oltárom a chrámom. Áno, hovorím vám: Toto pokolenie sa bude zodpovedať.

Beda vám, zákonníci, lebo ste vzali kľúč poznania! Sami ste nevošli, a tým, čo chceli vojsť, ste zabránili.“

Keď stade odchádzal, začali naňho zákonníci a farizeji prudko dorážať a dotieravo sa ho na všeličo vypytovali. Strojili mu úklady, aby niečo podchytili z jeho úst.

Lk 11, 47-54

Anton Ziolkovský, farár, pedagóg, riaditeľ Katolíckeho biblického diela

Ježiš vyčíta súčasníkom, že ich predkovia nemali dostatok dobrej vôle, aby rozoznali v prorokoch Božie pôsobenie. Namiesto toho zakúsili proroci pomstu a násilie. Väčšina veriacich stále vnímala osobitné postavenie Pánových prorokov, ale odmietala sa nimi riadiť. Teraz sú mŕtvi a stavajú sa im pomníky. Keď toto Ježiš povedal, určite mnohých nahneval.

Ak sa usilujeme žiť podľa viery, povieme si, že toto by sa nám stať nemohlo. Považujeme sa za ľudí citlivých na Boha a pravdu. Možno je to tak. Rovnako platí: nepríjemná pravda sa ťažko prijíma. V každej dobe. To je to najťažšie: vyznať vinu. Považovať sa za hriešnika. Skutočne, nie formálne. Priznať pred druhými zlyhania. Na to sme príliš slabí.

Ešte stále si myslíme, že máme dostatok sily a dobrej vôle prijať pravdu, z ktorej nás usvedčuje Božie Slovo? Nemáme inú povahu ako naši predkovia, ale máme od Pána všetky dary a povolanie, aby sme na jeho Slovo reagovali ináč. Podarí sa nám to?


TIP NA DNES:

Popremýšľam, či dokážem pred druhými priznať vinu a ospravedlniť sa.

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00