#ziveslovo 29.1.2021

#ziveslovo 29.1.2021

Ježiš povedal zástupom: „S Božím kráľovstvom je to tak, ako keď človek hodí semeno do zeme; či spí alebo vstáva, v noci či vo dne, semeno klíči a rastie a on ani o tom nevie. Zem sama od seba prináša úrodu: najprv steblo, potom klas a napokon plné zrno v klase. A keď úroda dozreje, hneď priloží kosák, lebo nastala žatva.“

A pokračoval: „K čomu prirovnáme Božie kráľovstvo alebo akým podobenstvom ho znázorníme? Je ako horčičné zrnko. Keď ho sejú do zeme, je najmenšie zo všetkých semien na zemi, ale keď sa zaseje, vzíde, prerastie všetky byliny a vyháňa veľké konáre, takže v jeho tôni môžu hniezdiť nebeské vtáky.“

V mnohých takýchto podobenstvách im hlásal slovo podľa toho, ako boli schopní počúvať. Bez podobenstva im ani nehovoril. Ale svojim učeníkom v súkromí všetko vysvetlil.

Mk 4, 26 – 34

Viliam Dobiáš, lekár záchranár

Horčičné semeno je menšie ako semená iných rastlín, ale to neznamená, že ich nemôže prerásť. Podobne je to aj s ľuďmi. Na pohľad fyzicky drobný človek môže byť významom, rozumom a užitočnosťou velikán. Rovnako to platí aj pre mentálne schopnosti. Málo je menej len v okamihu narodenia. Potom už záleží na úsilí.

Nespočetne veľa príkladov zo života preukázalo, že nadaní s dobrými predpokladmi sa spoliehajú na svoje schopnosti, ale telom i duchom slabší majú viac vytrvalosti, čím neskôr prerazia. Horčičné semienko na rast potrebuje pôdu a vlahu, aby mohlo čerpať živiny. Človek potrebuje podnety z okolia. Najprv rodičov, neskôr kamarátov, priateľov, spolupracovníkov. Prajné, čestné a povzbudzujúce okolie je väčšia sila ako vrodená, relatívna slabosť. Jedna z veľkých životných radostí je pohľad na známu osobu, ktorá bola podceňovaná v úzadí, ale s viditeľnou snahou a našou tichou podporou vyrástla a rozkvitla do krásy. Podpora je vklad síce s dlhou dobou splatnosti, ale vysokým úrokom.

 

TIP NA DNES:

Bože, prosím, daj mi múdrosť a pevnosť, aby som rozpoznal, pri kom stáť ako stabilná opora.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00