#ziveslovo 29.10.2020

#ziveslovo 29.10.2020

K Ježišovi prišli niektorí farizeji a hovorili mu: „Odíď odtiaľto, lebo Herodes ťa chce zabiť.“ On im povedal: „Choďte a povedzte tej líške: ‚Hľa, vyháňam zlých duchov a uzdravujem dnes i zajtra a tretieho dňa dokončím. Ale dnes, zajtra a pozajtra musím ísť ďalej, lebo nie je možné, aby prorok zahynul mimo Jeruzalema.‘

Jeruzalem, Jeruzalem, ktorý zabíjaš prorokov a kameňuješ tých, čo boli k tebe poslaní, koľko ráz som chcel zhromaždiť tvoje deti ako sliepka svoje kuriatka pod krídla, a nechceli ste.

Hľa, váš dom vám ostáva pustý. A hovorím vám: Už ma neuvidíte, kým nepríde čas, keď budete hovoriť: ‚Požehnaný, ktorý prichádza v mene Pánovom.‘“

Lk 13, 31 – 35

Viliam Dobiáš, lekár záchranár

Ježiš, farizeji, učeníci – každý mal iný vzťah k Jeruzalemu a ich relácie sa neprekrývali. Všetky metropoly od biblických čias – Jeruzalem, Babylon, Efez, Jericho cez staroveké Atény, Rím až po súčasné New York, Sao Paolo, Mexico City, Londýn – magicky priťahujú, aj odpudzujú. Na jednej strane tak ako vo veľkom akváriu narastú väčšie ryby, aj vo veľkomeste je viac ekonomických, spoločenských, kultúrnych a pracovných príležitostí. Ale zároveň viac smogu, hluku, zhonu. Niekoho zaujmú, iného zneistia.

Aj pri hľadaní partnera berieme do úvahy svoje predstavy a porovnávame so skutočnosťou, vážime dobré vlastnosti a zlozvyky. Vyberáme si štýl obliekania, či už slobodne podľa vlastného vkusu, alebo požiadaviek zamestnania a zamestnávateľa. Spôsob stravovania, výber potravín a nápojov prispôsobujeme filozofickým preferenciám, chuti, zdravotným obmedzeniam. Kde máme možnosť výberu, volíme cez svoj uhol pohľadu. Čím viac oblastí života závisí od nášho výberu, tým sme spokojnejší, šťastnejší, s lepším pocitom zo života. Keď možnosť voľby nemáme, alebo si vyberieme nesprávne, frustruje nás to, dusí psychiku, posilňuje pocity krivdy, neprávosti.

K pocitom spokojnosti alebo nespokojnosti najviac prispievajú vzťahy v rodine a na pracovisku, ale nezanedbateľnú úlohu hrá aj výber miesta pobytu. Stretávam ľudí žijúcich vo veľkom meste s pocitom nenávisti voči bydlisku a s túžbami po vidieku v tom najlepšom zmysle slova. Keď je možnosť výberu, nech mesto, ktoré nechutí, zmenia. Keď je to nezmeniteľné, najlepšie je pre psychické zdravie prestať vyplakávať a zaľúbiť sa. Zaľúbenie nie je len do živých bytostí, zaľúbiť sa dá aj do mesta. Nenávidieť mesto, ktorého výhody nevyužívam, je premárnená šanca. Aj ľudia medzi sebou si vypestujú lásku vzájomným poznaním. Čím lepšie poznám, tým viac ľúbim. Pohľadajte v meste, kde s neochotou žijete, jeho architektonické zvláštnosti, zaujímavé uličky, kultúrne ustanovizne, miesta na stretnutie so zaujímavými ľuďmi. Zavretí v obývačke pri televízore sa nezbavíme pocitu nelásky.

 

TIP NA DNES:

Kto má možnosť voľby partnera, povolania, obliekania, stravovania, miesta pobytu, je šťastný človek. Kto nemá možnosť zvoliť si, musí hľadať a nájsť lásku k tomu, koho a čo má k dispozícii. Ako Ježiš, ktorý vedel, čo ho čaká, ale nevyhol sa. Obetoval sa s láskou k nám. Každý máme niekoho, komu sa môžeme obetovať.

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00