#ziveslovo 29.12.2021

#ziveslovo 29.12.2021

Keď uplynuli podľa Mojžišovho zákona dni ich očisťovania, priniesli Ježiša jeho rodičia do Jeruzalema, aby ho predstavili Pánovi, ako je napísané v Pánovom zákone: „Všetko mužského rodu, čo otvára lono matky, bude zasvätené Pánovi,“ a aby obetovali, ako káže Pánov zákon, pár hrdličiek alebo dva holúbky.

V Jeruzaleme žil vtedy muž menom Simeon, človek spravodlivý a nábožný, ktorý očakával potechu Izraela, a Duch Svätý bol na ňom. Jemu Duch Svätý vyjavil, že neumrie, kým neuvidí Pánovho Mesiáša.

Z vnuknutia Ducha prišiel do chrámu. A keď rodičia prinášali dieťa Ježiša, aby splnili, čo o ňom predpisoval zákon, vzal ho aj on do svojho náručia a velebil Boha slovami: „Teraz prepustíš, Pane, svojho služobníka v pokoji podľa svojho slova, lebo moje oči uvideli tvoju spásu, ktorú si pripravil pred tvárou všetkých národov: svetlo na osvietenie pohanov a slávu Izraela, tvojho ľudu.“

Jeho otec a matka divili sa tomu, čo sa o ňom hovorilo. Simeon ich požehnal a Márii, jeho matke, povedal: „On je ustanovený na pád a na povstanie pre mnohých v Izraeli a na znamenie, ktorému budú odporovať, – a tvoju vlastnú dušu prenikne meč –, aby vyšlo najavo zmýšľanie mnohých sŕdc.“

Lk 2, 22-35

Viliam Dobiáš, lekár záchranár

Pánov pád a povstanie mnohých, svetlo a sláva… Doba požaduje perfektný výkon v práci, schopnosť uživiť rodinu, zarábať viac peňazí. Menej sa hovorí o snahe priblížiť sa v rodine k ideálu otca, matky. Túžba byť dobrý, ukazovať sa ako vzor by mala byť samozrejmá. Napriek tomu mnohí žijú v strachu zo zlyhania, niektorých to doháňa do depresií. Je to obava z nenaplnenia požiadaviek. Keď na problém pozrieme ako veriaci, očami Ježiša Krista, tak si uvedomíme, že naše pozemské pechorenie sa bez pohľadu nahor nevedie k vytúženému cieľu. Keby Ježiš nebol Bohom, iba človekom, bol by ukážkou ľudskej nuly. Bez domova chodil po krajine, vyhľadával spoločnosť odmietaných a nenávidených hriešnikov, skončil vo väzení, bol odsúdený… Ani vlastní sa ho nezastali. Napriek tomu jeho posolstvo pretrvalo veky, nasledovníkov pribúda už dvetisíc rokov. Učenie spísané do kníh je na svete najviac vydávané a čítané. Organizácia, ktorú založil, je jednou z najvplyvnejších.


TIP NA DNES:

Nie je dôležité, čo robíme, ale nech je v našej práci a živote posolstvo, ktoré dnes šírime a zajtra zanecháme na tomto svete.

 

 

 

Prihláste sa k odberu a dostávajte zamyslenia k evanjeliu na svoj e-mail.

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00