5 rituálov, ktoré vo vašom manželstve pomôžu vytvoriť príjemnú atmosféru

5 rituálov, ktoré vo vašom manželstve pomôžu vytvoriť príjemnú atmosféru

Slovo „rituál“ nám môže evokovať niečo zakázané, tajné alebo priam magické. Vo väčšine prípadov má však oveľa prozaickejší význam. Ak totiž hovoríme o rituáloch vo vzťahu, nejde o nič iné ako o pevný návyk, ktorý nám pomáha starať sa oň každý deň. Nebude to preto prekvapivé zistenie, že takéto pozitívne zvyky potrebujeme aj – a predovšetkým – v manželstve.

Typickým znakom rituálov je pravidelnosť. V tomto prípade však nehovoríme o kytici kvetov na narodeniny a meniny – teda dvakrát za rok – či punč na každé Vianoce. Aby spomínané stratégie naozaj budovali manželský zväzok, musia sa pestovať a stať sa tak každodennou záležitosťou. Nemusí ísť o mnohé aktivity. V tomto prípade uprednostňujeme kvalitu pred kvantitou. Ak s výberom toho správneho návyku potrebujete inšpiráciu, ponúkame niekoľko tipov:

1. Vytvorte si svoj vlastný zvyk pri príchode a odchode z domu

Odchádza váš partner na služobnú cestu, do práce alebo len na nákup? Nenechajte ho opustiť domov bez pusy, objatia či krížika na čelo. Vyprevádzajte ho vo dverách alebo mu zamávajte z okna. Podobný rituál si môžete zaviesť aj pri príchode domov. Človeku sa domov vracia v oveľa lepšej nálade, keď vie, že je očakávaný. Môže sa to zdať úplnou maličkosťou, no podobný návyk odchádzajúcemu alebo prichádzajúcemu môže zmeniť deň. Navyše to pomáha nadviazať a udržiavať spojenie medzi manželmi aj napriek fyzickej vzdialenosti.

2. Vstávajte a zaspávajte s vyznaním lásky na perách

„Ľúbim ťa.“ „Som vďačný, že ťa mám.“ „Si pre mňa požehnaním.“ Podobné vety sú korením každého vzťahu. Nestačí ich počuť alebo povedať len raz za čas. Naopak, je dobré, ak sa v manželstve vyskytujú čo najčastejšie. Ráno a večer je ideálna frekvencia. Nemusíme sa báť ani láskyplné vyjadrenia obmieňať. Slovenčina je krásny jazyk, ktorý poskytuje množstvo variácií, ako slovne vystihnúť svoje pocity. „Dobré ránko, láska moja.“ „Si slnkom môjho dňa.“ „Som rada, že si prvý človek, ktorého ráno vidím.“ Kreativite sa medze nekladú ani v tomto.

3. Urobte si vlastný rituál ocenenia

Ako ľudské bytosti máme zvláštnu vlastnosť byť väčšmi kritickí ako milosrdní či vďační. Často sme nároční a svoju pozornosť upriamujeme na to, čo nemáme, a zabúdame na to, čím sme boli obdarovaní. Vo vzťahoch a v manželstve zvlášť. Ak v tejto veci túžite po zmene, niekedy nestačí spontánnosť, ale vedomé rozhodnutie prejaviť vďačnosť aj za zdanlivo bežné veci. V tejto záležitosti nám môže pomôcť reálne prevedenie tejto aktivity. Stačí, ak si do uzatvárateľného pohára pri každom vyslovení vďaky alebo prejave ocenenia vhodíme konkrétnu vec – cukrík, čokoládku, zrnko kávy či fazuľku. Je radosť sledovať, ako sa vám nádoba postupne napĺňa, a ešte krajšie je pravidelne počuť slová ocenenia na svoju osobu. Po nejakom čase pohár vyprázdnime a jeho obsah môžeme spolu zjesť, vypiť alebo uvariť. Nech sa niečo symbolické zmení na realitu, ktorú spolu môžete zakúsiť. Aktivitu potom môžeme začať od znova.

4. Doprajte si chvíľku iba pre seba

Ukradnúť si pár hodín iba pre seba uprostred zhonu celého dňa môže byť výzva. Ukradnúť si aspoň pätnásť minút na spoločnú kávu alebo čaj bude určite reálnejšie. Už od útleho veku deti môžeme naučiť, že táto chvíľa je len pre rodičov. Vtedy sa nevyrušuje, všetky detské hry, otázky či problémy počkajú. Autorka tohto textu môže dosvedčiť, že to funguje. Naše štyri ratolesti vedia, že keď majú rodičia kávu, vtedy pre ne v kuchyni nie je miesto. Odmenou za túto ich „obetu“ je vedomie, že po štvrťhodinke majú znovu našu plnú pozornosť. 

5. Prekvapte sa malými prejavmi lásky každý deň

Zaľúbená SMS-ka, odkaz na zrkadle alebo malá pozornosť vložená do kabelky. Aj takéto prejavy lásky sa môžu stať rituálmi, ktoré pomaly menia vzťah. Nemusí ísť pritom o nič zložité ani náročné. Špeciálne muži možno budú musieť spočiatku zapojiť viac kreativity, ako prekvapiť a potešiť svoju polovičku. Netreba to však vzdávať. Obľúbená sladkosť alebo kvietok na posteli poteší asi každú ženu. Pivo v chladničke či láskyplný odkaz nalepený na mobile zase ulahodí manželovi.

Ponúknuté rituály zvládne urobiť naozaj každý. Aj keď vyzerajú jednoducho, ba možno až obyčajne, majú v sebe obrovskú silu. Udržiavajú v manželstve intenzívny pocit spojenia a zaisťujú, že romantika, náklonnosť a ocenenie sú súčasťou vzťahu každučký deň. Nemusíme sa báť, že by sa po čase stali rutinou alebo dokonca stereotypom. Naopak, prinesú do manželstva radosť a láskyplnú atmosféru.

Snímka: pexels.com

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00