Ako dosiahnuť dobré manželstvo na celý život

Ako dosiahnuť dobré manželstvo na celý život

Dobré manželstvo je manželstvom na celý život. A na dobré manželstvo potrebujete celý život. To nie je niečo, čo si raz navždy zaistíte v deň svadby, alebo to definitívne dosiahnete po pár rokoch manželstva. Nemusíte byť deprimovaní a hádzať flintu do žita, keď prešli „ešte len dva roky a nie sú to žiadne zázraky!“

Okrem klasických ovocných stromov máme na záhrade aj niekoľko koreňov hrozna. Už druhý rok. A nič. Stále len pahýľ. Ani kvety a listy, žiaden zvláštny pohľad. Hrozno totiž prvé roky orientuje všetku svoju snahu – do koreňov. Až keď sa poriadne zakorení, potom to začne.

Za tie roky, ktoré sa s Martuškou zaoberáme témami manželstva a rodiny, sme videli množstvo vzťahov, ktoré chceli okamžite hnať do výšky a do šírky. Krásne kvitnúť, vidieť rýchle ovocie. Respektíve, boli veľmi sklamaní a zlomení, že sa to nedeje. Žiadne zázraky, žiadna sláva. Zvlášť, ak sa im do cesty „priplietli“ deti, práca, bývanie a podobne.

Evanjelium také čosi opisuje v podobenstve o rozsievačovi: „lné padli na skalnatú pôdu, kde nemali veľa zeme, a hneď vzišli, lebo neboli hlboko v zemi; ale keď vyšlo slnko, zahoreli, a pretože nemali koreňa, uschli.“ (Mt 13, 5 – 6) Rýchlo vzišli, ale aj rýchlo uschli. Prečo? Lebo nemali koreňa. Lebo neboli hlboko v zemi.

 

Ako dosiahnuť dobré manželstvo na celý život

 

Ak máte pocit, že vaše manželstvo nerastie a nedozrieva, že neprináša dobré ovocie, mali by ste sa v prvom rade zamyslieť nad svojimi koreňmi. Na čom ste váš vzťah a vaše manželstvo založili. Či ste len rýchlo nevzišli a nezahoreli a či vám nechýba zakorenenie sa v hĺbke.

Manželstvo nie je šprint, ale maratón. Mnohí poznajú svetového rekordéra v behu na 100 metrov, Jamajčana Usaina Bolta. Je to veľký a silný muž, 195 cm vysoký, vážiaci 94 kg. Naproti tomu svetový rekordér v maratónskom behu (čo je viac ako 42 km), Eliud Kipchoge – z Kene, ako ináč – meria len 167 cm a váži 52 kg. A zďaleka nie je taký známy ako Usain Bolt.

Pod vplyvom sveta si aj mnohí kresťania predstavujú, že pri dosahovaní dobrého manželstva majú navrch krásni, inteligentní, romantickí, vtipní a dobre zarábajúci ľudia. Tento omyl však vyplýva práve z predstavy manželstva ako behu na krátku vzdialenosť. Na sto, dvesto, povedzme maximálne na štyristo metrov. Tam rozhodujú svaly, výbušnosť, výkon. Ale skúste bežať päť alebo desať kilometrov a uvidíte, že do popredia sa budú drať iné vlastnosti. Jednou z nich bude bezpochyby vytrvalosť.

Nielen v manželstve, ale aj vo svojej práci a službe sa pridŕžam Ježišových slov: „Kto vytrvá do konca, bude spasený.“ (Mt 24, 13) Spásu, úspech, cieľ nedosiahne ten, kto bude najsilnejší, najrýchlejší, najhorlivejší, ale ten, „kto vytrvá do konca“. A ešte poučnejšie je prečítať si tieto slová v trochu širšom kontexte: „V mnohých vychladne láska. Ale kto vytrvá do konca, bude spasený.“

Nejde o nejakú neuváženú tvrdohlavosť či zaťatosť. Ani o nejaké pasívne znášanie ťažoby života. Ide o vytrvalosť – v láske. Vytrvať v láske. Nedovoliť, aby láska vychladla. To je základ a úloha dobrého manželstva. Na celý život.

 

* * *

Aby vaša láska nevychladla, ale aby ste v nej vytrvali po celý život, ponúkame vám v knihe Dobré manželstvo na celý život desať osvedčených spôsobov, ako zaručene smerovať k dobrému manželstvu. Ak chcete pre seba dobré manželstvo na celý život, tak:

  1. Sa rozprávajte.
  2. Milujte sa.
  3. Prijímajte sa.
  4. Buďte vďační.
  5. Buďte spolu a robte veci spoločne.
  6. Prejavujte si úctu.
  7. Starajte sa o seba.
  8. Podriaďujte sa.
  9. Buďte jednotní.
  10. A nakoniec – nevzdávajte to!

 

Knihu si môžete objednať už dnes v našom eshope.

 

Autor: Richard Vašečka

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00

Obchod+