Ako na to: Som rodič a stále randím

Ako na to: Som rodič a stále randím

Vzali sme sa. Cieľ splnený. Aspoň chvíľu sa o svoj manželský vzťah nemusíme starať. Pravda? Vieme, že nie. Svadba je len začiatok vzťahu, ktorý, dúfajme, bude trvať celý život. Preto sa oň treba starať. A to aj – alebo zvlášť – vtedy, keď do neho vstúpia činitele zvané deti. Ako to však zrealizovať? Ponúkame overené tipy.

Možno budete prekvapení, ale s bábätkom dokážete randiť pravdepodobne najľahšie. Ako je to možné? Malý uzlíček radosti prvé mesiace zvyčajne rád spí. Ak navyše obľubuje spanie v kočíku, na manželské randenie potrebujete už len jedno. Ruky ochotné ho prevážať v kočiari. Najlepšie nie vaše, samozrejme. Zvyčajne sa nájde stará mama, sestra, či kamarátka, ktorá si rada naženie kroky na inteligentných hodinkách a zoberie vaše bábo na prechádzku. Niektoré detičky týmto spôsobom umožnia svojim rodičom užiť si večeru alebo aspoň kávu a koláč v reštaurácii. Na kino, príp. dlhšiu vychádzku si pravdepodobne netrúfnete. Nič to však. Aj pár minút bez dieťatka sú fajn.

NEMUSÍTE ÍSŤ VON, AJ RANDE DOMA SA RÁTA

Pre rodičov, ktorých Pán Boh obdaril buď ratolesťou, ktorá sa tvári, že nepotrebuje spánok, alebo chce byť len na rukách svojej mamy, alebo ktorí nemajú vo svojom blízkom okolí babysitterov, máme – okrem súcitného povzdychu – aj dva tipy, ako na randenie. Po prvé – návštevu napríklad kaviarne zvládnete aj s dieťaťom v nosiči. Po druhé, ak všetky ostatné možnosti zlyhali, doprajte si spoločný čas aspoň doma. Objednajte si jedlo, pozrite film, vytiahnite otázky na telo… Robte spolu to, čo máte radi. Áno, nie je to to isté, ako keď si môžete vyjsť von. Toto obdobie však nebude trvať večne. Príde deň, keď dieťatko vyrastie a mať čas bez neho bude ľahšie. Pravda, ak medzitým nezavíta do vašej rodiny ďalší prírastok.

S väčším počtom malých detí v jednej domácnosti sa príležitosti na rodičovské randenie prirodzene zmenšujú. Ak si však uvedomujeme, že investovať do vzťahu je naozaj dôležité, potom sa musíme pokúšať nájsť spôsob, ako na to. Jednou z možností je nájsť si k deťom opatrovateľku. Je dobré, ak ju máme od útleho veku našich potomkov. Vtedy si na ňu rýchlejšie zvyknú a nám sa od nich bude ľahšie odchádzať.

VYCHOVAJTE SI VLASTNÉHO BABYSITTERA

Ak už doma máme aj vzácne stvorenie, ktoré viac ako iné prejavuje svoj názor mrzutosťou a prevracaním očí – teda tínedžera, máme vyhraté. Prečo? Vychovali sme si vlastného opatrovateľa. Veď kto to môže zvládnuť lepšie, ak nie vlastný súrodenec? Niektorí adolescenti to budú robiť radi, iní ani veľmi nie. Nielen preto je však podstatné, aby boli za svoje stráženie náležite odmenení. Predsa len, postarať sa o mladších súrodencov, kým skočíte na nákup, je iné, ako keď sú s mladším súrodencom dve hodiny počas toho, ako vy randíte. Peniaze sú dobrou voľbou. No pravdepodobne ich poteší aj posunutý čas večierky či lístok do kina. Pri tejto príležitosti je však dobré stanoviť si podmienky stráženia. Keďže adolescenti majú prirodzený sklon veci si uľahčovať, stanovme si podmienky ich brigády. Inak sa môže stať, že vaše ratolesti strávia hodiny pred telkou alebo s mobilným telefónom.

BEH, DIVADLO ALEBO WELLNESS? ČO AK SA NEZHODNEME?

Možno ste si mysleli, že k tomu nikdy nedôjde. Po období, kedy ste si spoločný čas s manželskou polovičkou museli doslova vybojovať, máte zrazu príležitosť na rande. Stráženie vybavené, deti pripravené a vy sa neviete zhodnúť, ako rande stráviť. Večera, kino alebo bicykel? Hádka je na stole. Nedajte si však ukradnúť spoločný čas. Ak ste sa nestihli dohodnúť vopred, páni, buďte gentlemani a nechajte rozhodnúť svoje manželky. Napokon, zvyčajne sú to práve ony, ktoré trávia dlhé dni a noci s deťmi doma. Nabudúce si to môžete vymeniť a aktivitu vyberie manžel.

A ešte jedna rada na záver. Ak ste sa na to rande konečne dostali, prižmúrte oko nad maličkosťami, ktoré by ho mohli zničiť. Ženy, verte, že hlučnejšie prežúvanie alebo nesprávne zvolená voľba slov nestojí za to, aby ste prišli o kvalitne strávený čas. A muži, prižmúrte oko nad nerozhodnosťou svojich polovičiek. Jednoducho si tú spoločnú chvíľu iba užívajte. Hoci by išlo „len“ o obyčajnú prechádzku alebo kávu so sebou. Pracujete na svojom vzťahu a to je skvelé.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00