Ako prežiť letné lásky?

Ako prežiť letné lásky?
Letná láska môže byť začiatkom krásnych vzťahov, ktoré sa končia svadbou. Niekedy sú to však len krátke obdobia, ktoré sa rýchlo skončia, a môže po nich ostať iba sklamanie a smútok.

Autor: Lukáš a Soňa Valachovci

Je horúce leto. Letné prázdniny sú v plnom prúde. Čas plný zábavy a oddychu pri mori či na kúpaliskách, na táboroch či na dovolenkách. Je to obdobie, keď spoznávame na nových miestach nových ľudí.

Je to čas väčšej uvoľnenosti a pre študentov aj obdobie slobody od školy a všetkých povinností s ňou súvisiacich. Vonku je zväčša príjemne a často sa zabávame až do neskorého večera. Je to ako podhubie stvorené na vytváranie nových vzťahov a aj nových lások.

Možno si to zažil/zažila aj ty. Romantické večery pri západe slnka, počas ktorých sa prechádzaš s niekým, koho poznáš dokopy tri dni, ale máš pocit, že toto je ten pravý/pravá! Všetko je krásne a očakávaš krásny život po boku toho druhého.

Áno, môže sa tak stať a môžete začať spolu chodiť, neskôr sa zasnúbiť a zobrať. Avšak mnohokrát môže vzniknúť z takéhoto krátkeho vzťahu len sklamanie a po skončení pocit prázdnoty. Čo si treba uvedomovať počas letných lások a na čo si dať pozor?

 

Ako prežiť letné lásky?

 

1. Nepozeraj len na zovňajšok

Možno ste navzájom sami sebou očarení, páčite sa jeden druhému a priťahuje vás to k sebe. Nezabúdaj však, že to najdôležitejšie je, aký je ten človek naozaj. V srdci, v hlbokom vnútri.

Akú má povahu? Páči sa ti jeho/jej správanie? Alebo jeho spôsoby pre istotu ignoruješ či potieraš ich význam, pretože nie sú zrovna najlepšie? Neostávaj zameraný/zameraná len na zovňajšok, sleduj, kým ten človek skutočne je!

Aké má hodnoty? Vieš si s ním predstaviť dlhodobý vzťah? Je to niekto, s kým si vieš predstaviť tráviť voľný čas, aj keď sa skončí leto a začne sa obdobie plné povinností, osobných starostí a rutiny? Je to niekto, komu by si vedel/vedela v budúcnosti zveriť svoje tajomstvá, svoje srdce?

 

2. Má to s tým človekom serióznu budúcnosť?

Viacerým z nás sa môže stať, že niekoho spoznajú na dovolenke, tábore či na výlete v zahraničí. Ak ťa niekto v lete očarí, skús si sám/sama pred sebou zodpovedať otázku, či je váš vzťah do budúcna reálny.

Je možné, aby ste sa stretávali aj po skončení dovolenky, tábora, výletu? Neplánuje v septembri odísť do zahraničia a vrátiť sa o niekoľko rokov? Korešponduje s tvojím svetom a tým, čo si doteraz žil/žila? Alebo by si musel/musela opustiť všetko, čo máš? Naozaj stojí za to urobiť to pre človeka, ktorého poznáš iba pár dní a v skutočnosti nevieš, ako sa správa v rutinnom živote? A skús si odpovedať naozaj úprimne – či áno, alebo nie.

 

Ako prežiť letné lásky?

 

3. Neznižuj svoju latku a svoje hodnoty

Ak ešte s nikým nechodíš, určite máš aspoň základnú predstavu, čo by mal spĺňať tvoj budúci partner. Áno, mnohým sa stalo a pravidelne sa stáva, že nakoniec sa dajú dokopy s niekým úplne iným, ako plánovali.

Avšak napriek tomu by to mal byť človek, ktorý pasuje do tvojho sveta, pozná tvoje hodnoty, tvoju vieru, tvoj životný štýl, a ak podobný nežije, tak by ho mal minimálne rešpektovať.

Nezahadzuj svoj vzťah s Bohom, svoje spoločenstvo, priateľov a životné hodnoty len preto, že sa „naozaj cítiš milovaný/milovaná a našiel/našla si lásku svojho života“. Nech je Boh pre teba vždy na prvom mieste, aj keď cítiš akékoľvek intenzívne pocity.

S tým súvisia aj tvoje hranice v čistote – nerob to, čo by si inokedy nerobil/nerobila, len preto, že je leto a nikto ťa tam nepozná. Tvoj život pokračuje aj po lete a všetky tvoje rozhodnutia pôjdu s tebou ďalej.

 

4. Letná láska nie je láska

Asi najdôležitejšie je stále si uvedomovať, že ktokoľvek sa ti počas leta zapáči a prežívaš k nemu akékoľvek silné emócie, stále sú to len pocity. Je to zamilovanosť, keď toho človeka vidíš v ideálnom svetle a všetko okolo teba je krásne.

Pravá láska je rozhodnutie, v ktorom poznáš toho druhého nielen v tom dobrom, ale aj v tom horšom svetle. Do skutočnej lásky môžete časom vstúpiť a často vychádza zo zamilovania, ale určite nevzniká počas niekoľkých letných dní či týždňov.

 

Letná láska môže byť začiatkom krásnych vzťahov, ktoré sa končia svadbou. Niekedy sú to však len krátke obdobia, ktoré sa rýchlo skončia, a môže po nich ostať iba sklamanie a smútok.

Preto, ak si na niekoho natrafil/natrafila alebo natrafíš počas leta: buď rozvážny/rozvážna, neznižuj svoju latku a svoje hodnoty, spoznávaj to, aký/aká naozaj je, a nezabudni, že všetko má svoj čas. Ak ti to s týmto človekom nevyjde, netráp sa. Boh má pre teba pripravené ďalšie príležitosti.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00