Ako si byť navzájom oporou?

Ako si byť navzájom oporou?
Či už hovoríme o manželstve, alebo o vzťahu pred svadbou, byť si navzájom oporou je každodennou výzvou. Znamená to nečakať, že zo vzťahu len niečo získam, ale byť citlivý na potreby druhého a hľadieť na jeho dobro. Opora, ktorú človek potrebuje, môže vyzerať rôzne, pretože každý z nás má jedinečné potreby a prechádza iným životným obdobím.

Autor: Lukáš a Soňa Valachovci

Modlitebná opora

Lukáš: Keď poznáme Boha ako dobrého Otca, ktorý je našou najväčšou oporou, potrebujeme sa obracať v prvom rade na neho. Ak vidíme, že naša milovaná osoba má vážny problém, skúsme ho neriešiť okamžite vlastnými silami, ale predložme jeho potreby Bohu a počúvajme, čo nám vkladá do srdca. Často sa stáva, že rozhovorom s Bohom vyriešime problém oveľa rýchlejšie než vlastnými silami.

Soňa: Spomínam si na obdobie, kedy Lukáš intenzívne hľadal, kde si má hľadať prácu, za kým ísť, koho osloviť. Keďže som mu vonkoncom nevedela poradiť, modlili sme sa za to. V modlitbe som vtedy veľmi silno cítila, že Boh má pre neho pripravené nejaké pracovné miesto a povzbudzuje ho, aby sa ohľadom toho ozval jednému človeku. Táto modlitba jednak posunula Lukáša správnym smerom a ja sama som zostala v bázni z toho, že som pocítila veľmi konkrétne Božie usmernenie. Aj vďaka tomu si uvedomujem, že modlitebná opora je skutočne dôležitá, a že Boh sa nám prihovára veľmi konkrétne.

 

Ako si byť navzájom oporou?

 

Opora v praktických záležitostiach

Soňa: Mnohí ľudia si radi riešia svoje problémy sami, ale myslím si, že vo vzťahu by sme sa nemali za každú cenu tváriť, že všetko zvládneme bez cudzej pomoci. Možno sa to týka najmä žien či dievčat, ktoré boli od malička veľmi samostatné. Dovoľ svojmu priateľovi či manželovi, aby ti odniesol nákup, spojazdnil nový počítač či vymenil žiarovku na tvojej nočnej lampe. Už tieto maličkosti môžu spôsobiť to, že dokážete jeden druhému dôverovať a spoľahnúť sa na neho aj v náročnejších situáciách.

Lukáš: Muži všeobecne málo radi žiadajú o praktickú pomoc. Radi „to dáme“ sami, však sme predsa chlapi, nie? Áno, je skvelé byť samostatným praktickým mužom, niekedy však vďaka tomuto postoju mnoho strácame. Nielen že sa takto neučíme novým zručnostiam od tých, čo ich vedia, ale strácame vzťahy. Keď mojej manželke poviem, že potrebujem jej pomoc, je to prejav mojej dôvery a odovzdanosti.

Zároveň je prejavom mojej lásky, keď vyhoviem prosbám druhého človeka a nenechám ho čakať tak dlho, až si to napokon nejako urobí sám. Ženy tiež veľmi oceňujú, keď sme pozorní a sami si všimneme, že potrebujú pomôcť. Ak to už musia nahlas povedať, ak si nevšímame, že potrebujú pomoc, „polovica plusových bodov ide dole“. Takže buďme všímaví na praktické potreby našich polovičiek, pre mnohé z nich je to dôležité.

 

Ako si byť navzájom oporou? 

 

Emocionálna opora

Soňa: Myslím si, že tento druh opory je dôležitý najmä pre ženy. Niežeby muži nepotrebovali emocionálnu oporu, ale potrebujú ju v inej forme ako my, ženy. Najmä pre mňa je dôležité, aby som sa mohla vyrozprávať. Vďaka tomu sa niekedy dokážem ľahšie dopracovať k riešeniu svojich problémov. Môj manžel Lukáš vie, že to potrebujem, a vždy sa ma snaží vypočuť. Ak k tomu pridá aj slová uistenia (áno, je to jeden z mojich jazykov lásky), cítim sa skutočne milovaná a viem, že môj manžel sa zaujíma o to, čo prežívam. Nie je to so mnou vždy ľahké, a preto si veľmi vážim, že to pre mňa robí.

Uvedomujem si však aj to, že svojím rozprávaním nesmiem zájsť do fázy sťažovania sa. Učím sa vypúšťať zo svojich úst čo najmenej negativistických myšlienok a sťažovania sa na to či ono. Akonáhle s tým začnem, Lukáš sa „prepne“ do módu „Moja žena je nespokojná. Musím vyriešiť tento problém“ . Lenže vtedy sa zvyčajne začneme zamotávať, pretože ja som ho nežiadala o riešenie problému, ale len o vypočutie. Medzi vyrozprávaním a sťažovaním je totiž veľký rozdiel, no o tom vám napíšeme osobitný článok.

 

Drahý Otec, ďakujem, že ty si našou najväčšou oporou a keď máme teba, nič nám nechýba. Ďakujem, že na svete nie som sám, ale vždy sú tu ľudia, ktorí potrebujú moju oporu, a tiež ľudia, o ktorých sa môžem oprieť ja. Prosím ťa, urob ma vnímavejším na potreby ľudí okolo mňa, aby som im dokázal preukazovať lásku aj tým, že im pomôžem prakticky, vypočujem ich alebo sa za nich pomodlím. Amen.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00