Ako vyhnať zo vzťahu rutinu?

Ako vyhnať zo vzťahu rutinu?
Rutina vo vzťahu. Vkradne sa doň nebadane a zaregistrujeme ju až po istom čase. Zisťujeme, že dokážeme presne predvídať reakcie a postoje toho druhého. Navzájom sme si vytvorili o sebe preddefinovaný vzorec, podľa ktorého sa k sebe správame.

Autor: Lukáš a Soňa Valachovci

Rutina je na jednej strane dobrá – vtedy, ak máme na mysli určitú zohratosť dvojice. Keď sa však prichytíme pri tom, že náš vzťah je stále o tom istom, a nadobudneme pocit, že jeden druhého dokonale poznáme, možno si len potrebujeme pripomenúť pár vecí.

 

1. Neprestajne sa snažiť spoznávať toho druhého

Ľudia sa menia. Menia sa ich záľuby, názory, hudobný vkus… Ak buduješ partnerský alebo hocijaký iný vzťah, je dobré pamätať na to, že ľudia sa menia a rovnako sa mení aj človek vedľa teba. Ak máš záujem niekoho naozaj spoznať, nemysli si, že už vieš o ňom všetko. Pripomínaj si, že postoje či záľuby, ktoré mal pred rokom, už dnes nemusia byť pravdou.

Skús preto hľadať témy, o ktorých ste sa ešte nerozprávali, alebo také, ktoré ste dlhšie neotvorili. Niekedy je zaujímavé, čo všetko sa o druhom dozvieme, keď sa ho spýtame na názor na tému, pri ktorej sme presvedčení, že jeho názor dobre poznáme.

Pre mňa osobne je vždy vzácne, keď sa dozviem o svojom manželovi niečo nové. Možno si hovoríš, že manželia by mali vedieť o sebe všetko. Ale, ako som spomínala – ľudia sa menia. A preto je veľmi obohacujúce, keď sa niekedy spýtam Lukáša na to, čo má rád alebo o čom práve sníva. Toto je jedna z vecí, ktoré dokážu u mňa vyhnať rutinu zo vzťahu.

Ako vyhnať zo vzťahu rutinu?

 

2. Vyhradiť si špeciálny čas

Vyhraď si špeciálny čas, keď opustíš so svojím partnerom prostredie, v ktorom sa bežne nachádzate. Možno pomôže ísť spolu na prechádzku alebo na príjemnú večeru. Takýto osobitne vyhradený čas vám umožní lepšie sa sústrediť na toho druhého a vytvorí priestor na to, aby ste sa mohli rozprávať o veciach, o ktorých sa možno bežne nerozprávate, pretože vám to ani nenapadne.

Každému vyhovuje niečo iné, ale nám sa skutočne osvedčilo, keď raz za čas opustíme priestory nášho bytu a vyjdeme si buď na prechádzku, alebo na večeru. V prvom prípade sa poteším, pretože tie najlepšie rozhovory sa podľa mňa odohrávajú na pokojnej prechádzke lesom. V druhom prípade sa poteším tiež, pretože nemusím riešiť varenie. Okrem týchto benefitov je na tom skvelé aj to, že obaja na chvíľu prestaneme riešiť starosti spojené s domácnosťou či prácou a sme schopní lepšie sa zamerať jeden na druhého – a tak vyháňame z nášho vzťahu rutinu.

Najmä po náročnejších obdobiach, keď sme mali veľa práce a nemali sme toľko času na seba, sme si vyhradili pre seba celý víkend. Strávili sme ho na nejakom pokojnom, odľahlom mieste, kde sme mali priestor zahnať rutinu tým, že sme venovali čas hlbokým rozhovorom, modlitbe i spoločnému oddychu. Viackrát sme pociťovali, že takýto čas bol pre nás veľkým požehnaním.

 

3. Vyskúšať niečo nové

Myslím si, že k oživovaniu vzťahu patrí aj skúšanie nových vecí. Môžete napríklad obnoviť pravidelnú spoločnú modlitbu alebo si vytvoriť iný nový zvyk. Môžete sa spoločne pustiť do nejakej aktivity, vďaka ktorej sa budete môcť spoznať iným spôsobom. Či už to bude pomoc vo farnosti, spoločná práca na nejakom projekte alebo čokoľvek iné, čo vám obom umožní spoznať sa z iného uhla.

Pre nás bolo veľkým obohatením, keď sme začali spoločne slúžiť mladým, ktorí túžia vedieť viac o vzťahoch, potrebujú počuť povzbudenie či opýtať sa nejakú otázku ohľadom vzťahov. Zistili sme, čím všetkým nás Boh skrze náš vzťah obdaroval, a to ešte viac prehĺbilo náš vzťah.

Iste existuje viacero možností, ako vyhnať zo vzťahu rutinu, a preto ťa povzbudzujem: hľadaj nové spôsoby, ako spoznať srdce milovaného človeka a tým odstrániť tú zlú rutinu, ktorá nás zabíja.

 

Drahý Otec, ďakujem ti, že ty tvoríš všetko nové. Prosím, daj, aby som dokázal/dokázala hľadať nové spôsoby, ako spoznať môjho priateľa/priateľku, môjho manžela/manželku. Premeň moje srdce, aby bolo ochotné spoznávať ho/ju a prejavovať mu/jej lásku aj inak než zvyčajne.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00