Dar lásky: 40-dňová výzva pre manželov

Dar lásky: 40-dňová výzva pre manželov

Každé obdobie vo vzťahu je niečím krásne a výnimočné. Vstup do manželstva je najkrajším potvrdením a spečatením lásky pred samotným Bohom. No týmto zväzkom práca na vzťahu nekončí, práve naopak. Udržiavanie iskry alebo plameňa je niekedy náročné a odsúva sa na vedľajšiu koľaj. No je to rovnako dôležité, ako ďalšie priority a povinnosti v živote manželov a rodičov.

Autorka: Karolína Smolinková

Fireproof alebo V jednom ohni, možno je vám to povedomé. Je to film o hasičovi Calebovi Holtovi, ktorý iným pomáha, no sebe a svojmu manželstvu pomôcť nevie. Zdá sa, že je úplne v troskách, no existuje ,,ťažká technika”, ktorá mu pomôže vstať spod ruín. Keď už je spolu s manželkou na pokraji rozvodu, otec ho požiada, aby ešte vyskúšal poslednú vec, 40-denný experiment.

Dostať sa znova k srdcu svojej manželky nebude ľahké a v polovici to bude chcieť vzdať, no vtedy pochopí, že ak všetky veci, ktoré pre manželku spraví, bude stavať len na sebe a svojom egu, nepochodí. Musí najprv nájsť cestu k Bohu, a ten mu ukáže cestu k manželkinmu srdcu. Tak ako spievajú manželia Melissa a Jonathan David Helser v piesni First Love, musíme nájsť cestu späť k prvotnej láske.

,,My milujeme, pretože on prvý miloval nás.” (1 Jn 4, 19)

Možno sa vaše manželstvo otriasa v základoch, city začínajú chladnúť alebo už zhasla iskra, možno vás valcuje rutina a v nápore úloh zabúdate na svojho partnera, netrávite spolu čas… alebo si jednoducho potrebujete pripomenúť to, čo bolo na začiatku vzťahu pre vás samozrejmé – táto výzva je aj pre vás. Dnes začína 40-denný Pôst – čo keby sme sa nezriekli len sladkého, sociálnych sietí alebo iných pôžitkov, ale skúsili by sme budovať naše vzťahy?

Podkladom pre film Fireproof je kniha s názvom The Love Dare (Dar lásky), ktorej autormi sú manželia Alex a Stephen Kendrick. Pri každom dni výzvy je v úvode aj v závere podľa jednotlivých tém vybraný citát z Písma (pretože oň sa potrebujeme opierať), nasleduje zamyslenie a úloha. Nájdete tam aj pomocné otázky na reflexiu a prázdny priestor na vaše poznámky. V závere knihy je množstvo príloh, ktoré vám pomôžu vybudovať si kvalitnú modlitbu a modlitebný čas, ale aj ponúknu podnetné otázky na reflexiu. V súčasnosti je táto kniha na Slovensku vypredaná, no v prípade, že na ňu natrafíte, vám určite odporúčame zaobstarať si ju. Existuje aj ďalšia verzia výzvy s názvom Dar lásky pre rodičov, ktorej cieľom je rovnako počas 40 dní pomôcť zaneprázdneným mamám a otcom naplno ľúbiť svoje deti, tešiť sa z nich a zároveň ich sprevádzať všetkými obdobiami života.

Pozývame všetkých manželov zapojiť sa do 40-dňovej výzvy oživenia vzťahov v skrátenej verzii, ktorú si môžete vytlačiť a značiť si v podobe vyfarbeného srdiečka, ako sa vám v úlohách darí, a mať pri sebe povzbudenia zo Svätého písma, ktoré vás budú sprevádzať celým Pôstnym obdobím pred Veľkou nocou alebo pred akýmkoľvek pôstom, ktorý zažívate alebo budete zažívať nezávisle od liturgického obdobia. Kartičky na jednotlivé dni si môžete niekam pripnúť alebo si ich preložíte na polovicu a pred očami budete mať celý deň verš z Biblie. Komu by viac vyhovoval zoznam úloh a výziev, pripájame aj takúto verziu. Ďalšou možnosťou je sledovať naše sociálne siete, kde sa úlohy budú každý deň objavovať.

Kartičky si môžete stiahnuť TU

Pozrime sa spolu na to, aká je láska, s akými čnosťami súvisí, že je o zriekaní sa, ale aj dávaní. Skúsme sa zamerať na modlitbu, čítanie Božieho slova a pravidelnosť týchto záväzkov. Upriamme našu pozornosť na komunikáciu s Bohom aj so svojím partnerom, verbálnu i neverbálnu. A hlavne, hľadajme staronovú radosť zo života a zo vzťahu samotného každý deň.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00