Hľadáte návod, ako rýchlo a dobre zaspať? Siahnite po najnovšej knižke Maxa Kašparů Spánkový manuál

Hľadáte návod, ako rýchlo a dobre zaspať? Siahnite po najnovšej knižke Maxa Kašparů Spánkový manuál

Vedeli ste, že človek je jediný cicavec, ktorý odkladá spánok? Alebo, že približne dvanásť percent ľudí sníva iba čiernobiele sny? Alebo že keď sa dobre nevyspíte, máte väčšiu chuť do jedla? Toto je len niekoľko faktov o stave, ktorému venujeme približne tretinu nášho dňa, no bez ktorého dlhodobo neprežijeme.

Hovoríme o spánku – činnosti, ktorá je vedecky preskúmaná len čiastočne. No je jasné, že slúži predovšetkým na regeneráciu tela, triedenie informácií, spracovanie emócií, či ukladanie spomienok. Aby sme mohli dobre fungovať, úloha dobre sa vyspať by sa preto mala ocitnúť na vrchných priečkach „to do listu“ každého nášho dňa.

Český kňaz a psychiater Max Kašparů ponúka svoj návod, ako na to, v knižke  s príznačným názvom Spánkový manuál. Nejde pri tom o súbor presných pravidiel, štruktúr či postupov. Známy autor ordinuje tridsaťjeden tabliet v podobe zamyslení, v ktorých kombinuje svoje osobné, ale aj profesionálne skúsenosti. A tak v nej nájdete kapitolku o matracoch, vankúšoch, vyjedaní chladničky, prokrastinácii, či snoch. V závere každej pri tom pridáva vlastné odporúčanie, čo robiť, ak nás sužuje daný problém. Napríklad  v časti o obavách, ktoré nám bránia zaspať, na jej konci odporúča pred spaním nechať pomyslené čierne okuliare na nočnom stolíku a nenasadiť si ich ani ráno. Či v časti o večernej modlitbe, keď nám už mnohým neostáva energia na plnohodnotne prednesené slová, odporúča bez výčitiek svedomia nechať sa domodliť modlitbu nášmu strážnemu anjelovi.

Ak hľadáte príjemnú knižku, ktorá vám nezaťaží žalúdok, ani nepodráždi myseľ, ale pomôže vám zaspať, Spánkový manuál je to pravé. Lahodne napísaný s vtipnými postrehmi a múdrymi odporúčaniami vám v tom totiž isto pomôže. Napokon, sám spisovateľ sa nebráni, ba priam bude rád, ak jeho kniha poslúži na to, na čo je určená – na uspatie čitateľa.  

KÚPITE ZA NAJVÝHODNEJŠIU CENU v predpredaji TU.

Webmagazín+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00