Ako to riešite vy? Dá sa skĺbiť práca a deti? (Horúca letná anketa)

Ako to riešite vy? Dá sa skĺbiť práca a deti? (Horúca letná anketa)

Teda, ako sa vám darí skĺbiť prázdniny a prácu?

 

POMÔŽE RODINA

Zamestnaná som od marca tohto roka, takže tento rok je to prvýkrát, keď riešime, ako zadeliť čas s deťmi cez prázdniny. Svokrovci sa ponúkli, že nám pomôžu, ak bude treba. Moji rodičia sú obaja ešte pracujúci, ale mamina tiež ponúkla svoju pomoc v auguste. Naša situácia sa však trochu zmenila, keďže manžel dal v práci výpoveď a v auguste bude doma, takže jeden mesiac máme takpovediac v suchu. Júl máme vyriešený nasledovne: 1. týždeň – škôlkarky sú v škôlke, školáčka je v dennom tábore, ktorý organizuje škola. 2. týždeň – ideme spoločne na dovolenku. 3. týždeň – škôlkarky v škôlke, školáčka u sestry, 4. týždeň – pravdepodobne si manžel vyčerpá zvyšnú dovolenku.

Iveta (32), tri dcéry (4, 6, 8 rokov), koordinátorka registračných procesov/farmaceutka

 

 

DENNÉ TÁBORY

Využívame ponuku denných táborov. Najstarší má šestnásť rokov a cez leto je najvyťaženejší: predtáborová chata s animátormi, stretnutie mládeže v Krakove, pár dní u starých rodičov z mojej strany, pár dní u starých rodičov. Stredný má trinásť rokov, prázdniny u starých rodičov z oboch strán, futbalové sústredenie, tábor, stanovačka. Najmenšia má sedem rokov, 1. týždeň je v školskom klube – niečo ako denný tábor organizovaný ZŠ, týždeň v tábore organizovanom obecným úradom a farou, prázdniny u starých rodičov a spoločná dovolenka s nami. V minulosti chalani chodievali aj na miništrantský tábor.

Martina (41), tri deti (16, 13, 7), pracuje v administratíve

 

DOBRE SI ZADELIŤ DEŇ

Špeciálne tipy na prežitie pohodového leta nemám, ale veľmi sa mi osvedčilo aj počas pracovných dní si radšej ráno privstať, ak je to možné, prísť skôr z práce a poobede využiť čo najviac času s deťmi, napríklad na miestnom kúpalisku, alebo len tak na bicykloch, ako to robíme my. A nebrániť sa pomoci starých rodičov, ak sú ochotní, lebo nielen pre nás je pomocou, keď nám deti počas letných prázdnin postrážia, ale takto sa buduje aj puto medzi dvoma generáciami.

Jana 34 rokov, dve deti (14, 7), právnička

 

RIEŠIM TO UŽ V MARCI

Prázdniny začínam riešiť už v marci, kedy naskakujú prvé termíny letných táborov. Uprednostňujem denné tábory, aby deti neboli v dlhom odlúčení od nás rodičov. „Prespávací“ tábor majú iba jeden, je to každoročný duchovný tábor na štyri dni v krásnom prostredí stredného Slovenska. Aj denné tábory vyberáme z ponuky trnavských farností. Logistika prázdnin je vždy dobrodružná. Termíny sú vo farebnej tabuľke, aby sme mali prehľad, čo nás kedy čaká. 🙂

Miriam (39), tri deti (11, 10, 2), marketingová manažérka

 

UŽ SÚ VEĽKÍ

Situácia v našej rodine nie je počas prázdnin až taká kritická, pretože naše deti už nie sú až také malé. Všetko riešime doma, tábormi a babkami u nás a svojou dovolenkou. Je pravda, že už minimálne v polovici letných prázdnin túžim po začiatku školského roka, lebo celá domácnosť je hore nohami. 🙂
Mám jednu výhodu – každý piatok v práci končíme o 13:30 hod. A v tieto dni sme nechávali deti samy doma. Väčšinou dostali aj nejaké úlohy, aby netrávili čas iba pri PC, tablete a TV. Treba to však vydržať, deti vyrastú, všetko prejde tak rýchlo.

Mária (42), štyri deti (15, 14, 12, 7), asistentka

 

POMOHLI NEZAMESTNANÉ KAMARÁTKY

Keď mal syn tri roky a dcéra pol roka, manžel prišiel o prácu a mne medzitým ponúkla prácu kamarátka. Tak sme sa dohodli, že bude manžel pri deťoch a ja pôjdem pracovať. Asi po mesiaci manžel dostal pracovnú ponuku, ktorú zobral a tu nastala dilema, čo s deťmi. Syn chodil do škôlky a ku dcére striedavo chodili kamarátky, ktoré boli nezamestnané (vychádzalo to tak asi jedna na pol roka, lebo si časom našli ozajstnú prácu a musela som zháňať náhradu) za finančnú odmenu. Párkrát bola pri nich aj teta z manželovej strany – na ňu sa veľmi tešili, lebo mala už 73 rokov a chodila oblečená po starosvetsky v sukniach a napriek tomu s nimi hrala futbal. 🙂 No a samozrejme sme využili ponuku eRko táborov.

Anna, dve deti (20, 18), personalistka

 

Ďakujem všetkým respondentkám!

 

(tiež pracujúca mama :))

 

Snímka: Pexels.com

Webmagazín+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00