Je to ten pravý, je to tá pravá?

Je to ten pravý, je to tá pravá?
Cirkev nás učí, že manželstvo môžeme uzavrieť len s jedným človekom „až pokiaľ nás smrť nerozdelí“. To však neznamená, že taký človek je len jediný na svete. Každý z nás v živote stretne viacero ľudí, s ktorými môže potencionálne budovať partnerský vzťah a neskôr vstúpiť do manželstva. Boh nám dáva slobodu a dáva nám na výber – tak ako aj vo všetkých ostatných oblastiach nášho života.

Autor: Lukáš a Soňa Valachovci

Asi každý z nás pozná princeznú Fionu z rozprávky Shrek. Celý sa život pripravovala vo veži na to, že ju raz zachráni ten „pravý“ princ. Jej plány však narušil Shrek. Zachránil ju, a vďaka nemu nielen nestretne vysnívaného princa ale po celý život ostane „zlobryňou“. Tento príbeh končí inak, ako všetky ostatné klasické rozprávky. Napriek tomu majú diváci pocit, že skončil dobre, a Fiona i Shrek sú šťastní. Existuje teda v živote tá jediná „práva“, polovička na ktorú treba čakať?

Môjho priateľa Richarda Vašečku sa na jeho prednáškach pre manželov často pýtajú: „Kedy ste zistili, že je vaša manželka tá pravá?“ Richard na to veľmi výstižne odpovedá: „Pamätám si na tú chvíľu veľmi jasne. Ja som bol v obleku, ona bola v krásnych bielych šatách. Bol slnečný deň a spolu sme vychádzali z kostola. Práve totiž skončil náš svadobný obrad.“

Boh pred nás predložil svet, ktorý je plný obrovských možností. Je nesmierne množstvo vecí, ktoré môžeme skúmať. Neuveriteľná paleta oblastí, v ktorých môžeme pracovať a angažovať sa. A tiež, je tu veľký počet ľudí s ktorými vo svojom živote môžeme budovať vzťah. A to priateľský, ale aj partnerský.

 

Je to ten pravý, je to tá pravá?

 

Áno, Cirkev nás učí, že manželstvo môžeme uzavrieť len s jedným človekom „až pokiaľ nás smrť nerozdelí“. To však neznamená, že taký človek je len jediný na svete! Každý z nás v živote stretne viacero ľudí, s ktorými môže potencionálne budovať partnerský vzťah a neskôr vstúpiť do manželstva. Boh nám dáva slobodu a dáva nám na výber – tak ako aj vo všetkých ostatných oblastiach nášho života.

Akú by sme mali slobodu, keby sme mali v živote len „jednu pravú osobu“, s ktorou by sme mali stretnúť a následne vstúpiť do manželstva? Boli by sme len naprogramované roboty, alebo naopak navždy odsúdení na nešťastný život, keby sme si náhodou vybrali „inak“ ako to malo byť.

To je dôležité vedieť aj vo vzťahu – naše rozhodnutia v ňom sú dôležitejšie ako okolnosti ktoré sa dejú okolo nás. Áno okolnosti nás zásadne ovplyvňujú, ale Boh nám „nepredurčil“ s kým máme chodiť a koho si nakoniec zoberieme. Duch Svätý nám v tom môže radiť a viesť nás pri uvažovaní koho osloviť, ale na konci je to len a len naše rozhodnutie.

Ako teda nájsť toho správneho človeka, s ktorým vstúpiť do manželstva?

 

Je veľmi dobré sa za svojho (budúceho) partnera modliť. Boh ti síce nenaplánoval jediného vyvoleného/jedinú vyvolenú, môže ti však pomôcť, aby si sa správne rozhodol/rozhodla. Boh ti chce dať múdrosť a zároveň ťa viesť svojim Duchom Svätým. Napríklad pár mesiacov predtým, ako sme my spolu začali chodiť, Lukáša Duch Svätý v srdci viedol, aby si nezačínal vzťah s jedným dievčaťom. Fyzicky si totiž boli vzájomne sympatickí, svojimi hodnotami však boli ďaleko od seba. Preto vtedy neustále vo svojom srdci vnímal, že by to bolo zlé rozhodnutie a nemá s ňou budovať vzťah, čo nakoniec neurobil. Neskôr, keď sme sa my dávali dokopy, cítil vo svojom srdci pokoj a vnútornú výzvu, že má bojovať o Sonkine srdce.

Ak hľadáš človeka, s ktorým stráviš celý život, by to byť niekto, s ktorým si v zásadných veciach rozumieš. Podľa našej mienky pravidlo „protiklady sa priťahujú“ nie je dobré z hľadiska životných hodnôt. To či je ten druhý veriaci, či má vzťah s Bohom, aké má pohľady na život, aká je jeho životná ideológia – to je niečo čo bude váš vzťah a vaše manželstvo zásadne ovplyvňovať celý život. O to viac, keď si založíte rodinu, budete mať deti, vlastnú domácnosť a budete si zavádzať vlastné „vnútorné pravidlá“. Preto je dôležité, aby ste si v otázke hodnôt boli čo najviac blízki.

 

Je to ten pravý, je to tá pravá?

 

Povieme to úprimne – ak tvoj partner nie je veriaci, budeš to mať veľmi náročné. Nielen z hľadiska čistoty vo vzťahu, ale aj neskôr v manželstve a pri výchove detí. Netvrdíme že je to absolútne zakázané (sú svätci, ktorí mali takých manželov/manželky a po rokoch trápenia sa im podarilo priviesť ich k Bohu), ale neodporúčame to. Lepšou alternatívou je, keď ten druhý síce nie je veriaci, ale je aspoň otvorený prijímať tvoje hodnoty a počúvať o Bohu. Tam je priestor na evanjelizáciu, čo je však dobré urobiť ešte pred manželstvom a zistiť, či je naozaj ochotný posunúť sa duchovne ďalej. Úplne najlepšie však je, keď človek ktorého si chceš zobrať, ti je hodnotovo blízko a môžete spolu v jednote stavať stavbu s názvom manželstvo a rodina.

Čo sa týka pováh, tam to môže byť rôzne. Môžete mať protikladné, alebo podobné povahy. Kľúčové však je, aby ste sa vedeli skutočne porozprávať. Aby ste dokázali mať blízky vzťah, v ktorom si dokážete povedať osobné veci zo svojho života. Tiež dávať si vzájomne spätnú väzbu a dokázať si odpúšťať (a preto je tak dobré, ak máte obaja vieru a vzťah s Bohom).

 

Tak ako sme však písali vyššie – láska je rozhodnutie. Nie je to len pocit (aj keď aj ten je kľúčový a nevyhnutný), ale najmä postoj srdca. Rozhodnúť sa milovať toho druhého takého aký je, s vedomím jeho dobrých vlastností ale aj jeho chýb.

Rozumieš si s ním/s ňou? Páči sa ti? Máte spoločné hodnoty? Je vám spolu dobre? Máš pokoj v srdci? Vidíš aj jeho/jej chyby, ale zdajú sa ti zvládnuteľné? Tak neváhaj a vstúp do vzťahu a následne do manželstva!

Nenechaj sa oklamať predstavou, že tvoj/a manžel/manželka musí byť niekto dokonalý/á, kto naplní každú tvoju túžbu a predstavu. Pretože možno práve pred tebou stojí človek, s ktorým môžeš stráviť život plný radosti a lásky.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00