Mamičky, naučte sa odpočívať!

Mamičky, naučte sa odpočívať!
Štvornásobná mamička Kara-Kae James napísala knihu Mama, vstaň! Sama totiž prežila vyčerpanosť, únavu, sklamanie zo seba samej pri výchove a starostlivosti o deti, najmä keď boli ešte malé. Čo však radí ostatným mamám, aby si vedeli oddýchnuť?

Keď sú mamy unavené, tak veľmi túžia po prestávke alebo po niečom, čo by ich osviežilo, čo by naplnilo ich ženské potreby. Vyberú sa možno niekam na kávu či na skrášľovaciu kúru, aby sa aspoň na chvíľu cítili lepšie. Tieto a podobné aktivity však podľa autorky prinesú len slabé uspokojenie na istú chvíľu. Niežeby bola proti nim, sama si ich rada dopraje, miluje aj kávu, aj dobrú manikúru: „Verím, že nie je nič zlé na tom, ak si doprajeme tieto veci, a bez dôvodu! Boh chce, aby sme sa v tomto živote, ktorý nám on daroval, radovali.“ Problém vidí v tom, keď si mamy myslia, že iba toto im dodá energiu a neprosia Boha o dobrý odpočinok. „Pozemské pôžitky nás môžu dočasne potešiť, ale neobnovia nás skutočne,“ dodáva Kara-Kae.

Pod pojmom odpočinok si treba predstaviť naozajstný oddych, ktorý mamy skutočne obnoví, kedy načerpajú nové sily a v duši im zavládne pokoj, Božia dobrota. V realite to skôr vyzerá tak, že sa ženy utiekajú k všetkému možnému, ale nevedia, čo presne znamená odpočívať.

BOHA HĽADÁM PRI HROMADÁCH BIELIZNE

Treba sa pozrieť na Ježiša. On keď bol vyčerpaný zo svojej pozemskej služby, odišiel od ľudí a trávil čas so svojím Otcom. Robil to pravidelne. Trávil s ním čas a modlil sa. To je pre všetkých najlepší príklad, ako sa obnoviť. Ježiš potreboval byť v Otcovej prítomnosti, aby sa občerstvil. Aj on totiž ľuďom neustále slúžil, dával sa im.

Každý z nás potrebuje takýto čas oddychu, načerpania. Aj mamičky s deťmi. Ktorá je schopná, nech sa modlí, kým spia. Môže si napríklad ráno privstať. Komu to vyhovuje počas dňa ako Kare-Kae, nech to skúsi tak: „Nie som stvorená na skoré vstávanie (a Boh ma takú stvoril, takže to berie!). Preto som sa rozhodla, že svoj „tichý čas“ budem prežívať prijatím Boha do života, ktorý nie je tichý – že budem prežívať jeho prítomnosť a hľadať jeho odpočinok uprostred materstva. Robím to tak, že sa na chvíľu vzdialim a čítam Bibliu, keď si deti robia domáce úlohy alebo pozerajú film. Boha hľadám pri hromadách bielizne a hore riadu. Dám si slúchadlá do uší a počúvam nahovorenú Bibliu, alebo ho chválim pri hudbe, keď čakám na deti pred školou.“

 

ODVIEZŤ SA NIEKAM PREČ NA STRETNUTIE S BOHOM

Pri odpočinku v Pánovi sa toho deje veľa – dávame mu vtedy totiž svoje bremeno, púšťame všetko hmotné zo svojho života a vykračujeme do neznámej dôvery. Lenže odpočinok je aj Božia vôľa, on túži byť s nami. Vtedy nás totiž plní svojou láskou. Keď odpočívame v Bohu, zachráni nás a posilní v našej slabosti. „Keď sa cítim mimoriadne unavená a vyčerpaná, čítam si verše zo Svätého písma. Keď si prečítam tie slová, naplnia moju myseľ a dodajú mi energiu, ktorú nikdy nemôže dodať ani tá najfantastickejšia káva, ani masáž,“ píše zo svojej skúsenosti Kara-Kae.

Autorke sa v živote stáva, že musí uniknúť, zvlášť keď má ťažké dni a jej deti od nej veľa vyžadujú. Sadne si do auta a odvezie sa niekam, kde sa môže stretnúť s Bohom. Zatvorí oči a prosí Boha o silu a odpočinok. A toto ju naplní. Jedine Boh jej prinesie pravý odpočinok. Odporúča to preto všetkým – vkročiť do Božieho osviežujúceho odpočinku.

Kto chce, nech rozmýšľa, ako načerpať s Pánom. „Nájdite niečo, čo by ste dnes mohli vynechať, aby ste urobili priestor pre odpočinok, ktorý nám ponúka Pán. Možno niekedy treba odísť z obľúbenej kaviarne na to, aby ste si našli čas na skutočný odpočinok. Čo by ste museli obetovať pre tento pravý odpočinok?“ pýta sa na záver tejto témy autorka, ktorá vie, čo ju posilňuje.

Téma+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00