TOP

Mojim rodičom sa rozpadlo manželstvo. Rozpadne sa aj to moje?

Pred týždňom sme sa vrátili z nášho mini prednáškového turné po Slovensku. Po každej prednáške nám účastníci mohli klásť akékoľvek otázky na tému vzťahov. Jedna z otázok znela takto: „Ako viem, že sa mi nerozpadne vzťah, keď sa manželstvo rozpadlo mojim rodičom?“

Autor: Lukáš Valach

Obaja sme z rodín, kde sú manželstvá, chvála Bohu, neporušené a rodiny sa nerozpadli. Uvedomujeme si však, že niečo také už nie je v našej spoločnosti samozrejmosťou. Samotní učitelia z katolíckych škôl, na ktorých sme prednášali, nám hovorili, že už každý druhý študent je z rozpadnutej rodiny.

Ako sa nebáť vzťahu, keď mám za sebou takúto skúsenosť od rodičov? A kde je teda záruka, že sa niečo také nestane aj mne?

V prvom rade treba prijať fakt, že od rodičov prijímame veľmi veľa. Nielenže dedíme ich genetickú výbavu, rodičia mali celé detstvo najväčší vplyv na našu výchovu a na prostredie, v ktorom sme sa pohybovali. Približne dvadsať rokov sme sa pozerali na nejaký vzor, ktorý, prirodzene, podvedome kopírujeme.

Je preto veľmi podstatné prijať, že som dieťa svojich rodičov a ďakovať Bohu za každú dobrú vec, ktorú som od nich prijal. Za každý dobrý návyk, dobrú vlastnosť, dobrú hodnotu. Nepozerať sa na rodičov s hnevom alebo s nespokojnosťou z toho, čo všetko mi nedali, alebo čo ma nenaučili. Ale byť vďačný za každý dar a milovať ich takých, akí sú.

 

 

Ak sa chceme v niečom zmeniť, nepomôže nám veta: „nikdy nebudem ako moja mama, ako môj otec,“ ani to, že sa budeme silou mocou snažiť „nebyť ako oni“. To práveže v drvivej väčšine vedie k opačnému efektu. Prečo?

Pretože platí princíp, ktorý zažívam neustále vo svojom živote: to, na čo sa pozeráme, tým sa stávame.

Potrebujete svoju pozornosť zamerať na Ježiša a na vzory, ktoré sú hodné nasledovania. Ak sa trápite, či váš vzťah vydrží a či ste pripravení vstúpiť do manželstva, hľaďte v prvom rade na Ježiša. Nebuďte ustarostení a nehľaďte neustále na negatívny vzor, ktorý ste zažili, ale pozerajte na Boha, ktorý má pre vás budúcnosť a nádej. (Jer 29, 11)

Boh túži, aby ste mali pevné manželstvo, ktoré však bude založené na ňom. Miesto svojej minulosti potrebujete zamerať svoju dôveru na neho, ktorý má pre vás dobrú budúcnosť.

 

Ako som písal, od rodičov sme zdelili mnohé vlastnosti. Dobré aj zlé. Človek by si teda mohol povedať: „Som už raz taký, ja sa nikdy nezmením. Tak to bude aj v manželstve.“ Netreba však zabúdať, že ak sme uverili v Ježiša, Boh sa nám stal Otcom!

A keď je naším otcom, môže premieňať naše vlastnosti, náš charakter na jeho obraz. Áno, je to niekedy zdĺhavý a ťažký proces. Ale vďaka tomu váš vzťah a vaše manželstvo môže prekypovať láskou a porozumením, aké ste si v minulosti nevedeli predstaviť ani vo sne.

 

 

V akom prostredí sa pohybujete? Ste obklopení vzormi, ktoré sú hodné nasledovania? Ako hovorí známy citát: „Povedz mi tvojich päť najbližších priateľov a ja ti poviem, kde budeš o päť rokov.“ To, na čo hľadíme, tým sa stávame. Na čo hľadíte vy? Akí sú vaši najbližší priatelia? Sú to ľudia, ktorí sú vzorom pre váš život, pre váš vzťah, pre vaše manželstvo?

Rodičia nás zásadným spôsobom ovplyvnili výchovou. Vyučovať sa však môžeme aj dnes. Aj ja to vidím na svojom živote, že keď nečítam dostatočne Božie slovo, nenachádzam si čas na formačné knihy, upadám a potrebujem sa obnoviť v duchu. Preto – nechajte sa pravidelne premieňať Svätým písmom a vzdelávať hodnotnými knihami o manželstve (odporúčam tieto). Bude to mať obrovský dopad na váš život.

Boh má radostný zámer s tvojím vzťahom a tvojím manželstvom. Potrebuješ však hľadieť na neho a dovoliť mu, aby ťa formoval. Uver tomu, že on má pre teba lepšiu budúcnosť, ako si vieš teraz vo vzťahoch predstaviť. A obklop sa ľudmi, ktorí ti v tejto viere pomôžu kráčať.

 

Nebeský Otec, vstúp prosím do môjho (budúceho) vzťahu a manželstva. Vyvyšujem ťa nad neho a vyznávam, že ty si jeho Pánom.

Nebeský Otec, prosím, premieňaj ma stále na svoj obraz. Daj, nech som stále viac ako ty – vo svojom zmýšľaní, vo svojich slovách aj v skutkoch.

Nebeský Ocko, ďakujem ti, že ty máš pre mňa radostnú budúcnosť. Ďakujem ti, že tvojou túžbou je, aby sme sa milovali tak, ako ty miluješ nás. Prosím, uč ma to každý jeden deň. Amen.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.

 Komentáre