Na čom postavíš svoj vzťah?

Na čom postavíš svoj vzťah?
Tmavý jesenný večer. Kráčaš zle osvetleným parkom, tenisky sa ti pravidelne namočia v mláke a niekedy stúpiš do blata. Tebe to však v zásade nevadí. Prechádzaš sa totiž s niekým, s kým sa vieš dlhé hodiny rozprávať, chytiť sa za ruky, objať sa, byť spolu.

Autor: Lukáš a Soňa Valachovci

Je krásne byť zamilovaný. Je úžasné chodiť s niekým. My dvaja vieme o tom svoje – predtým, ako sme sa zobrali, chodili sme spolu až sedem rokov. Bol to dlhý a krásny čas, na ktorý teraz v manželstve často spomíname. Počas tohto obdobia sme si uvedomili množstvo podstatných vecí, na ktorých sme postavili aj svoj manželský vzťah. Jednou z nich je to, aké je podstatné, aby bol Ježiš stále na prvom mieste v našom živote. Aj v našich vzťahoch.

Často sa nám môže stať, že keď začneme s niekým chodiť, tento človek sa stane pre nás všetkým. Možnože sme sa už roky modlili za seriózny vzťah. Možno cítime obrovskú samotu, zranenia, ťažkosti a v tom človeku vidíme svoju útechu. Preto sa na neho upneme a stane sa pre nás najdôležitejšou osobou v živote.

 

Na čom postavíš svoj vzťah?

 

Znie to veľmi krásne. Avšak je v tom skryté jedno z najväčších nebezpečenstiev partnerských vzťahov. Keď je na prvom mieste v našom živote človek, akokoľvek úžasný, náš život stojí na hlinených nohách. Žiadny človek nám totiž nedokáže dať to, čo nám môže dať Ježiš. Žiadny človek nezahojí tvoje emocionálne rany. Žiadny človek ťa nepresvedčí, že si dosť pekná alebo že si dostatočne silný. A žiadny človek ťa nedokáže milovať tak, ako ťa miluje Ježiš.

Toto je fakt, ktorý sme si uvedomovali aj počas chodenia a uvedomujeme si ho aj počas tretieho roka nášho manželstva. Preto sme si aj na našej svadbe vybrali toto evanjelium:

„A tak každý, kto počúva tieto moje slová a plní ich, bude sa podobať múdremu mužovi, ktorý si postavil dom na skale. Spustil sa lejak, prihnali sa vody, strhol sa víchor a oborili sa na ten dom, ale nezrútil sa, lebo mal základy na skale. No každý, kto počúva tieto moje slová a neplní ich, bude sa podobať na nerozumného muža, ktorý si postavil dom na piesku. Spustil sa lejak, prihnali sa rieky, strhol sa víchor a oborili sa na ten dom a dom padol a jeho zrúcanina bola veľká.“ (Mt 7, 24-27)

 

Na čom postavíš svoj vzťah?

 

Na čom stojí tvoj život? Na tvojom priateľovi/tvojej priateľke? Manželovi/manželke? A koľkokrát sa tvoj život už zrútil? A koľkokrát hrozilo, že sa zrúti opäť?

Postav svoj život na skale, ktorou je Ježiš Kristus. My sme na ňom postavili svoj vzťah a následne naše manželstvo. Pozývame ťa, aby si ho vyvýšil nad akéhokoľvek človeka a dal mu prvoradé miesto v tvojom živote a v tvojom srdci.

Zaručujeme ti, že keď bude Ježiš v tvojom živote prvý, tvoje vzťahy budú lepšie než kedykoľvek predtým. Je to aj skúsenosť z nášho života – akonáhle sa pravidelne modlíme, máme blízky vzťah s Ježišom, aj v našom manželstve je tej lásky, trpezlivosti, radosti a pokoja oveľa, oveľa viac.

Ježiš nie je ten, ktorý by ti chcel ukradnúť tvoj vzťah – práve naopak. On je jediný, ktorý mu môže dať tú pravú plnosť a ten pravý zmysel.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00