Naozaj vieš, s kým chodíš?

Naozaj vieš, s kým chodíš?
Ak s niekým seriózne chodíš a chceš s ním vstúpiť do manželstva, potrebuješ mu dovoliť, aby spoznával hlbiny tvojho srdca. Zároveň sa musíš aj ty zaujímať o to, kým je v hĺbke duše tvoj partner. Jednoducho, potrebuješ vidieť, kým naozaj je, a on musí spoznať to, kým si naozaj ty.

Autor: Lukáš a Soňa Valachovci

Keď s niekým chodíme vo vzťahu, je nám s ním zväčša veľmi príjemne. Zažívame vzájomnú lásku, radosť a šťastie. Veľmi ľahko sa nám však časom môže stať, že začneme prežívať náš vzťah len tak „po povrchu“. Navonok sa tvárime, že je všetko v poriadku a nič sa nedeje, avšak v našom srdci sa pred tým druhým pomaličky uzatvárame.

Ak si chceme vybudovať s tým druhým pevný vzťah, potrebujeme s ním ísť postupne viac a viac do hĺbky. Viacerým párom sa totiž už stalo, že počas chodenia zažívali eufóriu, nadšenie, zamilovanosť, ale následne, keď sa zobrali a prišla do ich manželstva prvá kríza, zrazu nespoznávali jeden druhého.

Preto, ak s niekým seriózne chodíš a chceš s ním vstúpiť do manželstva, potrebuješ mu dovoliť, aby spoznával hlbiny tvojho srdca. Zároveň sa musíš aj ty zaujímať o to, kým je v hĺbke duše tvoj partner. Jednoducho, potrebuješ vidieť, kým je naozaj, a on musí spoznať, kým si naozaj ty.

 

Naozaj vieš, s kým chodíš?

 

Ako na to?

1. Jedným zo spôsobov, ktorý nám počas chodenia pomáhal (a v manželstve ďalej pomáha), je spoločná modlitba. Myslíme tým teraz modlitbu vlastnými slovami a nahlas. Viackrát sa nám stalo, že sme počas modlitby vyslovili prosby, túžby, starosti, ktoré boli hlboko v našom srdci, ale tomu druhému sme o nich nepovedali.

Spoločná modlitba je teda úžasnou vecou, keď sa spolu približujete nielen k Bohu, ale aj k sebe navzájom, a to veľmi hlboko.

 

2. Lukáš: Viackrát sa nám už stalo, že jeden z nás veľmi neadekvátne zareagoval na nejakú situáciu, kritiku či problém. Ja sa v takej situácii (po tom, ako opadnú emócie) snažím skúmať svoje – alebo Sonkino srdce – a objaviť, čo spôsobilo takúto reakciu. Snažím sa rozprávať a zdieľať o tom so Sonkou, aj keď to mnohokrát nie je ľahké.

V takýchto chvíľach totiž spolu nachádzame naše vnútorné emocionálne zranenia, ktoré ešte neboli v našich srdciach uzdravené. Niekedy je (pre nás obidvoch) veľmi ťažké rozprávať sa o tom a niekedy trvá pár hodín, dní či dokonca týždňov, kým sme schopní viac o tom hovoriť.

Avšak keď sa konečne odhodláme porozprávať sa, je to čas, keď sú naše srdcia k sebe veľmi blízko. V tomto najhlbšom zdieľaní nášho srdca často prichádza Duch Svätý a prináša medzi nás svoj pokoj, lásku a prijatie.

Áno, to, že si povieme o našich vnútorných ranách, väčšinou nestačí na to, aby sme boli z nich hneď uzdravení. Niekedy to vyžaduje dni, mesiace, dokonca aj roky modlitieb a pokánia (metanoie – zmeny zmýšľania o sebe samom, o iných ľuďoch či o Bohu). Ale po takomto rozhovore sme si vždy bližší ako kedykoľvek predtým.

 

3. Ďalší bod vychádza z Božieho slova a čiastočne súvisí s tým predošlým:

Vyznávajte si teda navzájom hriechy a modlite sa jeden za druhého, aby ste ozdraveli. Lebo veľa zmôže naliehavá modlitba spravodlivého“ (Jak 5, 16).

Áno. Povedať svojmu priateľovi/priateľke či neskôr manželovi/manželke o hriechoch, s ktorými sa borím (o to viac, ak sa týkajú čistoty), môže byť niekedy oveľa ťažšie ako povedať to spovedníkovi. Uvedomujeme si totiž, že odhaľujeme tomu druhému svoju slabinu. Vieme, že riskujeme, že nás za ňu odsúdi alebo nám ju možno v budúcnosti vytkne.

Avšak, na druhej strane, je to obrovský priestor na rast hĺbky dôvery vo vašom vzťahu. Ak svojmu partnerovi vyznáš, s čím sa boríš, a zároveň ho poprosíš o modlitbu, môže sa stať z tvojej slabosti niečo, čo si Boh použije, aby vás ešte viac zblížil. Zároveň sa budete viac vidieť, akí ste, a vaša láska už nebude len platonická, ale budete vidieť v pravde toho, koho ste sa rozhodli milovať.

 

Naozaj vieš, s kým chodíš?

 

4. Hovorte si o svojich snoch. My dvaja sa dlhodobo snažíme pravidelne si hovoriť, o čom snívame a kam by sme chceli, aby sa náš život najbližšie roky uberal.

Okrem toho, že nám to pomáha hlbšie sa spoznávať, je to aj veľmi praktické, pretože sme vďaka tomu zistili, že niektoré veci v našom živote musíme zásadne zmeniť.

Napríklad, Sonka dávnejšie zmenila svoje vysokoškolské štúdium a naposledy odišla zo svojej práce. Neboli to miesta, kde bola skutočne šťastná, preto sme sa modlili a rozlíšili sme, že má urobiť zmenu.

Vďaka takýmto rozhovorom sme napríklad aj pred svadbou vedeli, kde chceme bývať či aký spôsob života chceme spolu viesť.

Rozprávať sa o svojich plánoch a snoch je veľmi krásne a zároveň vám to niekedy otvorí oči. Môže sa vám stať, že spoznáte túžby toho druhého, o ktorých ste možno vôbec nevedeli.

 

Na záver najdôležitejšia vec – aby ste sa dokázali rozprávať z hĺbky srdca, je dôležité vyhradiť si na to čas. Áno, niekedy to môže prísť znenazdajky, v rámci nejakej ťažkej situácie. Ale zväčša je potrebné vyhradiť si čas a priestor na to, keď sa budete spolu len rozprávať o veciach vášho srdca.

Preto vás povzbudzujeme – zoberte svojho priateľa/priateľku (manžela/manželku) na prechádzku. Sadnite si niekde do rohu útulnej kaviarne. Choďte spolu sami na celodennú turistiku. A rozprávajte sa. A modlite sa. A spoznajte, kým ten druhý v hĺbke srdca skutočne je.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00