Nenechaj sa ovplyvniť tlakom okolia

Nenechaj sa ovplyvniť tlakom okolia
Počas vášho života sa vám niekoľkokrát môže stať, že budete zažívať rôzny tlak od ľudí okolo seba – či už na vás samých, alebo na váš vzťah. Vaša rodina či priatelia, často v dobrej viere, že vám chcú pomôcť, vás môžu presviedčať o niečom, čo nemusí byť vždy správne.

Autor: Lukáš a Soňa Valachovci

Preto tu máme pre vás súhrn najčastejších „rád“ nášho okolia, ktoré ste už možno počuli, no netreba sa nimi nechať ovplyvniť:

 

1. „Neberte sa takí mladí, veď máte život pred sebou!“

Ak ste ešte dosť mladí (študujete, respektíve ste krátko po škole) a plánujete svadbu, určite ste už aspoň raz počuli túto vetu. Ľudia to niekedy zvyknú hovoriť takým tónom, ako keby sa odznením svadobných zvonov začal hrôzostrašne ťažký a náročný život, plný smútku a bolesti.

Pravdou je, že čím mladší sa beriete, tým ľahšie sa v manželstve zosúladíte. Ak bol človek pred svadbou dlhodobo samostatný (roky zarábal a žil mimo rodičov), vytvorí si návyky, ktoré musí zosúladiť s návykmi toho druhého. Tiež môže byť pre neho náročnejšie pracovať s rodinnými financiami a prejsť zo slova „moje“ na slovo „naše“.

My sme sa brali ako dosť mladí – dvadsaťtriročný (Lukáš) a dvadsaťdvaročná (Soňa). Končili sme školu a po našich zásnubách sme začínali naplno pracovať. Preto sme sa aj naraz začali osamostatňovať od rodičov a naše zarobené peniaze sme si začali od začiatku počítať spoločne, čo v súčasnosti veľmi oceňujeme.

Nemáme pocit, že sme si niečo ukrojili zo svojej mladosti či zo života tým, že sme sa zobrali. Spoločný život pre náš nie je ťažší, práve naopak, je plnší. Ako píše Kazateľ:
„Dvom je lepšie ako jednému, lebo majú dobrú odmenu za svoju námahu. Ak padnú, jeden druhého zodvihne. Beda však samotnému, keď padne, a niet druhého, kto by ho zodvihol. Aj dvom, keď ležia, je teplo, ale jeden sa ako zahreje? Jednotlivca možno premôcť, dvaja sa však už postavia na odpor, ale trojitá šnúra sa tak rýchlo nepretrhne“ (Kaz 4, 9-12).

 

Nenechaj sa ovplyvniť tlakom okolia

 

2. „Určite bývajte spolu pred svadbou, ušetríte a aspoň sa lepšie spoznáte.“

Túto radu vám nemusia radiť len neveriaci priatelia či členovia vašej rodiny, ale aj veriaci, ktorí sa snažia uvažovať „pragmaticky“. Určite je z ekonomického hľadiska možné, že niečo ušetríte. Ak však beriete svoje kráčanie v čistote a duchovný život vážne, smerujete tým do jamy levovej.

Ak totiž spolu bývate, máte asi tisíckrát viac príležitostí na to, aby ste posúvali svoje hranice a aby ste podľahli telesnému pokušeniu. Večerná a ranná hygiena, prezliekanie sa, pobehovanie v pyžame, spoločný voľný čas počas večera, keď ste sami doma…

Tieto a mnohé ďalšie fakty vás „pragmaticky“ musia viesť k tomu, že spoločné bývanie pred svadbou je v rámci čistoty veľký risk. Áno, to, že nejaký pár spolu býva, neznamená automaticky, že spolu spáva. Avšak zbytočne sa vystavuje veľmi veľkému pokušeniu.

 

3. „Nepreháňajte to toľko s tou vierou.“

Ak ste obaja, alebo jeden z vás, aktívni v nejakom spoločenstve alebo aktívne pomáhate vo farnosti či v Cirkvi, je možné, že už ste počuli túto vetu. Ľudia sa čudujú, prečo investujete toľko času, energie či peňazí do Cirkvi, keď máte „svoj vlastný život“, o ktorý sa máte hlavne starať.

Pri tomto bode si spomínam na jeden príbeh môjho priateľa Richarda Vašečku. Ako učiteľ vysvetľoval žiakom učenie o desiatkoch a svoju osobnú skúsenosť. Vtom sa mu prihlásil žiak s kalkulačkou v ruke a povedal: „Pán učiteľ, podľa toho, čo hovoríte, ste za svoj život dali Cirkvi skoro milión korún!“ Richard na to povedal: „Áno, je to možné. A vieš, koľko ma stojí moja rodina?“ „Ale to je iné, vaša rodina!“ „Áno, a aj Cirkev je moja rodina!“

Nikdy neľutujte svoj čas, financie či energiu, ktorú venujete svojmu spoločenstvu či Cirkvi, buď sami, alebo ako pár (samozrejme, ak to nie je na úkor rodiny či práce). Investícia do vzťahu s Bohom a do kresťanského spoločenstva bola jedným z najlepších rozhodnutí nášho života a mrzí nás len jedno – že sme tomu vtedy, keď sme mohli, nedali ešte viac.

 

Nenechaj sa ovplyvniť tlakom okolia

 

4. „Už by si si mal(a) niekoho nájsť, chceš ostať na ocot?“

Ak ste už dávno skončili školu alebo ste prekročili tridsiatku či inú vekovú hranicu a ste stále slobodní, veta tohto typu už asi zaznela vo vašich ušiach.

Všetci sme prirodzene pozvaní do manželstva a je veľmi dobré vytvárať si čas a priestor na to, aby sme mohli spoznávať ľudí, medzi ktorými by sme mohli nájsť svoju polovičku.

Netreba byť však úzkoprsý a cítiť sa pod tlakom – tvoja hodnota nie je v tom, či s niekým si, alebo nie. Čas, keď nikoho nemáš, venuj viac Bohu a dôveruj mu. Určite sa však nenechaj zatlačiť okolím do vzťahu, o ktorom nie si vnútorne naplno presvedčený/presvedčená.

Buď blízko pri Bohu, vytváraj príležitosti na stretnutia s novými ľuďmi a ver tomu, že Boh ti už pošle do cesty toho správneho človeka.

 

Nebeský Otče, prosím ťa, daj, nech sa nenechávam negatívne ovplyvniť svojím okolím.

Otec, daj, nech stále počúvam tvoj hlas a kráčam tvojou cestou.

Nebeský Otec, daj mi dôveru v teba, aby som mal odvahu plniť tvoju vôľu, ktorá je síce niekedy v očiach ľudí bláznivá, ale je tým najlepším pre môj život. Amen.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00