Obyčajná matka: Teória relativity pre matky začiatočníčky

Obyčajná matka: Teória relativity pre matky začiatočníčky

Ako súvisí fyzika s rodičovstvom? Aj vy ste na strednej škole krútili hlavou nad fyzikálnymi zákonmi a pýtali ste sa, kde toto využijete? Dnes už odpoveď určite poznáte. A ak máte dcéry s dlhými vlasmi, porozumieť teórii relativity pre vás nepredstavuje žiadny problém.

Teóriu relativity môžeme najjednoduchšie vysvetliť na príklade obyčajných matiek neobyčajných dcér s dlhými vlasmi. Ich domácnosť je spravidla preplnená gumičkami, sponkami, čelenkami. Keď dievčatá dostanú nejaký doplnok do vlasov, tak ich otcovia zväčša prekrúcajú očami. (Čím väčšie balenie sponiek alebo gumičiek, tým sa dĺžka prevracania očí predlžuje.) Niektorí, tí herecky zdatnejší, dokonca predstierajú fyzickú bolesť. A podaktorí dokonca zafrflú: „Načo nám bude balenie sto gumičiek?“

Na ich obranu musíme vysvetliť, že otcovia zväčša dochádzajú do kontaktu s vlasovými doplnkami iba pri upratovaní. Gumičky a sponky nachádzajú všade – pod posteľou, na zemi, v kuchyni, pod gaučom, na stole, v zásuvke s príbormi… V každej izbe sú schopní za päť minút nájsť minimálne dvadsať gumičiek a pätnásť sponiek. A preto majú utkvenú predstavu, že sponky a gumičky sú všade a preto ich musí byť veľa! Ale to je iba relatívne.

Keď deti dostanú vlasové doplnky, každá obyčajná matka sa teší, lebo už rozmýšľala nad tým, že bude musieť nejaké sama kúpiť. Keď sa ráno pred odchodom do vzdelávacích zariadení s rozospatými očami snaží spraviť vrkoč z neočesaných vlasov, zisťuje, že v košíku už žiadne gumičky nie sú. Obyčajná matka vie, že ich nedostatok nemôže vyjadriť nahlas, lebo je iba relatívny. A ak by sa so svojím postrehom podelila s okolím, určite by si vypočula štatistiku, koľko gumičiek vytiahol jej manžel spod gauča minulý týždeň. (Tieto štatistické údaje bývajú veľmi prísne zbierané v rodinách, v ktorých počet gumičiek prevýšil trpezlivosť obyvateľov domácnosti.) Preto len potichu uteká do obývačky, na mobile zapne baterku a snaží sa pod gaučom nájsť gumičky. Ale žiadne tam nie sú. Lebo aj ich prítomnosť pod gaučom je iba relatívna. Budú tam, ale až keď bude manžel vysávať.

Obyčajná matka by sa naozaj chcela hnevať na svoje dcéry. Chcela by im vysvetliť, že je naozaj dôležité nestrácať gumičky, vždy ich odložiť na správne miesto. Ale sama nevie, kde nechala gumičku na vlasy, ktorú mala včera. Strácať gumičky je vlastne ženské… A tak sa obyčajná matka teší z toho, že z jej dcér naozaj vyrastajú správne malé ženy, a ich dcéry ich raz budú privádzať do šialenstva…

Teória relativity obyčajných matiek:

Počet gumičiek je relatívny: Aj keď je gumičiek objektívne veľa, subjektívne sa nedajú nájsť vo chvíli, keď ich naozaj potrebujete.

Rada na záver:

Správna obyčajná matka vie, že s fyzikálnymi zákonmi sa nebojuje. Stačí ich prijať s humorom.

Webmagazín+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00