Seriál o rodičovstve: 5 tipov, ako si užiť Vianoce s tínedžerom

Seriál o rodičovstve: 5 tipov, ako si užiť Vianoce s tínedžerom
Pamätáte sa na tie rozžiarené očká, keď vaše malé bábätko videlo prvýkrát vianočný stromček? A keď tými malými rúčkami rozbaľovalo darčeky a nevedelo sa prestať usmievať? Keď ho potešila úplná maličkosť a za všetko bolo vďačné? S príchodom puberty do nášho rodičovstva môžu prísť aj krušné chvíle.

To usmievavé bábo sa zdá byť dávnou minulosťou. Namiesto neho je tu mladý dospelák, ktorý sa učí byť sám sebou a niekedy to robí nie práve najpríjemnejšími spôsobmi. Žiaľ, ani cez Vianoce nám to neuľahčuje. Ako ich teda môžeme nielen prežiť, ale skutočne si ich užiť aj s naším tínedžerom? V našom rodičovskom seriáli ponúkame niekoľko tipov.

 

1. Nesiľme to.

Toto je rada na nezaplatenie a neplatí len pri vianočných sviatkoch. Niekedy máme pocit, že ak nášho adolescenta nedonútime, aby niečo spravil, nespraví to. Sčasti je to naozaj pravda, sčasti má ich nevôľa reagovať na naše pokyny svoje dôvody. Pre deti v tínedžerskom veku je totiž veľmi dôležitá možnosť voľby. Tínedžeri potrebujú cítiť slobodu a musia vedieť, že povedať nie je úplne v poriadku. Keď sa teda doma snažíme navodiť vianočnú atmosféru, nesnažme sa ich do nej vtiahnuť za každú cenu. Môžeme im dať ponuku, no netlačme na ich, aby tie medovníky prišli piecť s nami alebo aby vymysleli vianočné priania. Prirodzene to neznamená, že by sa pubertiaci nemali zapájať do ničoho. Dôležité však je dať im na výber a potom ich voľbu aj rešpektovať.

 

2. Neberme to osobne.

Znudené pohľady, prevracanie očí, hundranie či priame odmietanie všetkého, čo navrhneme, sa neznáša najľahšie. Zvlášť v predvianočných dňoch, kedy riešime milión vecí a často nemáme energiu riešiť aj nálady našich tínedžerov. Jednou z najlepších vecí, čo môžeme urobiť v prípadoch, keď deti nespolupracujú, je nenechať sa vyprovokovať a znechutiť. Verme, že tam kdesi pod nezainteresovaným povrchom nášho tínedžera je citlivé srdce, ktoré nám (väčšinou) úmyselne nechce ublížiť. Pripomínajme si to často a neberme osobne, keď nezdieľa naše nadšenie, snahu či odhodlanie.

 

3. Zapojme tínedžera do špeciálnej úlohy. Tínedžeri radi experimentujú. Ak teda nemajú chuť zapojiť sa do klasických prác, ktoré je potrebné urobiť, vymyslime pre nich špeciálnu výzvu. Vybrať vianočný stromček, vymyslieť netradičné štedrovečerné menu či pripraviť extra dezert na vianočnú večeru… Možností je mnoho. Tínedžerovu prípadnú kreativitu a úsilie potom nezabudnime aj náležite oceniť.

 

Seriál o rodičovstve: 5 tipov, ako si užiť Vianoce s tínedžerom

 

4. Vyberme ten správny darček. Vymyslieť darček pre tínedžera je poriadnou výzvou. Neuľahčuje nám to ani fakt, že jeho častou odpoveďou na čokoľvek býva slovo „neviem“. Čo si dáš na raňajky? Máš všetko pripravené? Čo by ti urobilo na Vianoce radosť? Ako sa teda trafiť do niečoho, čo ho naozaj zasiahne? Dôležité je počúvať medzi riadkami a celý rok, nielen pred Vianocami. Nemusíme sa báť siahnuť po zážitkových darčekoch. A ak si naše ratolesti prajú kúpiť si darček sami, doprajme im to potešenie. Odporúčame však k tomu ich darčeku pribaliť aspoň nejakú maličkosť od nás.

 

5. Vytvorme si vlastnú tradíciu. Ak sa nášmu pubertiakovi nepáčia spôsoby, akými slávime sviatky Ježišovho narodenia, dovoľme mu vymyslieť vlastnú tradíciu. Nech porozmýšľa, ako by mohol prispieť svojou originalitou do vianočnej atmosféry. Dôverujme mu v tom a dajme mu voľnú ruku.

 

Život s tínedžerom je plný paradoxov. Dokáže byť úžasný, zábavný, i náročný a frustrujúci zároveň. Aj počas Vianoc. No nevzdávajme to. Naše dieťa aj sviatky za to stoja. Napokon, aj keď je tínedžerský vek zložitý, s troškou trpezlivosti a veľkou dávkou pokoja to zvládneme.

 

 

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00