Seriál o rodičovstve: Tvoja sila vychádza zo slabosti

Seriál o rodičovstve: Tvoja sila vychádza zo slabosti
Si mladý alebo starší? Pokojný typ či cholerik? Zorientovaný vo výchovných teóriách či v nich úplne tápaš? Máš doma jedno sladké dieťa alebo kŕdeľ neposedných ratolestí? Vo svojej úlohe rodiča si ako ryba vo vode alebo máš pocit, že sa čochvíľa utopíš? Si prísny, benevolentný, poriadkumilovný, láskavý, nervózny, úzkostlivý…? Super, si tu dobre. Predstavujeme ti nový seriál Slovoplus o rodičovstve, jeho zákutiach, radostiach a starostiach.

Drahá mama, drahý otec, žiješ v úžasnej krajine zvanej rodičovstvo. Táto krajina nie je pre slabých, to mi ver. Je plná zázrakov, pokrokov, posúvania limitov, nádeje, dôvery, radosti, ale aj zúfalstva, bolesti, prebdených nocí, nekonečných sopľov a ešte nekonečnejších výbuchov hnevu. Stavím sa, že keď si do nej vstupoval, nemal si ani tušenia, čo všetko tu zažiješ a čo ťa to bude stáť. Možno si niekedy počul varovania, sťažnosti alebo dobré rady, ktorými ťa „obohacovali“ iní rodičia. Zažiť niečo na vlastnej koži a počúvať o tom sú však dve rozdielne veci.

RAZ RODIČOM, NAVŽDY RODIČOM

Keď si sa už raz stal rodičom, si ním navždy. A je jedno, či v náručí držíš práve narodené bábätko, alebo sa učíš z toho istého náručia pustiť dospievajúceho tvora. Ak rodičovstvu otvoríš svoje srdce, už nikdy nebudeš vnímať svet rovnako. Navždy zmení tvoje zmýšľanie, postoje, motivácie, priority… Naučíš sa ignorovať detskou rukou „vylepšené“ steny, gauče, či dvere. Bez pocitu ľútosti sa vzdáš posledného kúska koláča. Vďaka železným nervom pokojne pošleš očami prevracajúceho tínedžera upratať si izbu, vyniesť smeti či urobiť iné, zjavne život ohrozujúce, domáce činnosti. Budeš zaspávať s otázkami, či robíš všetko správne, hovoríš všetko jasne, dobre počúvaš… Budeš sa sám seba pýtať, či nerobíš priveľa, alebo primálo. Budeš hľadať vlastné hranice, miesta, kde nie si iba rodičom, chvíle len pre seba. Budeš o sebe a svojich rodičovských schopnostiach pochybovať. Budeš padať, aby si potom znovu a znovu vstal. Vo chvíľach únavy, vyčerpania či stresu nebudeš spoznávať samého seba a svoje reakcie. Väčšinu času si možno budeš myslieť, že všetko robíš zle, že na to nemáš a nikdy mať nebudeš… No vieš čo? Nie je to pravda.

Seriál o rodičovstve: Tvoja sila vychádza zo slabosti

 

VER MI, NIE SI SLABÝ

Aj keď sa ti to nezdá a máš pred očami stovky svojich zlyhaní a nedokonalostí, skús sa naučiť netrápiť sa pre to. Nie sme dokonalí. Sme slabí. No v slabosti je naša sila. Lebo práve vtedy vieme, že sami nič nezmôžeme. Práve vtedy, keď sme na kolenách, na pokraji vlastných síl, môže byť naša slabosť prekrytá Jeho silou, naša neláska Jeho láskou, naša prehra Jeho víťazstvom…

Takže, drahý rodič, ver mi, si dosť silný, múdry, dobrý, trpezlivý… Pokojne si za tieto bodky pridaj svoju vlastnosť. Zvládneš to! Pamätaj, že keď nejdeš iba zo svojich vlastných síl, vtedy nechávaš Božiu milosť doplniť tvoju nedokonalosť. Toto územie zvané rodičovstvo nie je pre slabých. To ty však ani nie si.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00