Spoločná dovolenka pred manželstvom. Áno, či nie?

Spoločná dovolenka pred manželstvom. Áno, či nie?
Leto je veľkou výzvou pre kráčanie v čistote. Veľakrát to od nás vyžaduje radikálnosť a oddelenosť, pretože kompromisy nás môžu dostať v tomto období veľmi rýchlo tam, kam sme nechceli.

Autor: Lukáš a Soňa Valachovci

V sobotu sa oficiálne začali letné prázdniny, obdobie letného voľna a s ním aj spojené dovolenky. Či už na Slovensku, alebo často v zahraničí pri mori.

Dovolenky sa však netýkajú len staršej generácie, ale aj mladých, ktorí chcú cestovať, spoznávať nové miesta a zažívať dobrodružstvo. Preto aj mnohé kresťanské páry, ktoré spolu chodia, riešia dilemu: Ísť spolu na dovolenku, alebo nie? Ísť s niekým v partii, alebo s rodinou? Alebo dokonca sami? Bude to dobré pre náš vzťah?

Ak s niekým chodíte a ste rozhodnutí kráčať v čistote, teda prvýkrát mať spolu sex až po svadbe, spoločná dovolenka je veľkou výzvou. Akonáhle totiž odcestujete do cudzieho prostredia, prirodzene trávite drvivú väčšinu času spolu, keďže takmer nič a nikoho okolo seba nepoznáte. Na jednej strane je to dobré pre váš vzťah, pretože je to priestor na lepšie spoznávanie sa v rôznych situáciách a prehĺbenie vášho priateľstva.

 

Spoločná dovolenka pred manželstvom. Áno, či nie?

 

Na druhej strane, je to o dosť väčšie nebezpečenstvo pre vašu čistotu. Ak sa totiž ocitnete sami v neznámom prostredí, veľmi ľahko môžete podľahnúť pocitu: „Tu nás nikto nevidí, tu môžeme robiť čokoľvek,“ čo, samozrejme, nie je pravda, pretože všetky rozhodnutia, ktoré urobíte na dovolenke, si donesiete so sebou domov.

Z toho dôvodu, ak plánujete spoločnú dovolenku, určite na ňu nechoďte sami. Vždy sa dajte dokopy buď s rodinou, alebo s priateľmi, s ktorými tiež budete tráviť spoločný čas. O to viac, ak trávite čas pri mori, keď celý deň strávený v plávkach slúži na rôzne veci, ale určite nie na budovanie zdržanlivosti.

My sme spolu z tohto dôvodu nikdy neboli pri mori pred svadbou. Na dovolenke sme však boli ako zasnúbení v Prahe, avšak s našimi dobrými kamarátmi. Išli sme s nimi okrem horeuvedených dôvodov aj preto, aby sme spolu nespali v jednej izbe, ale aby sme spali oddelene – muži a ženy. Toto je ďalší dôvod, prečo je dôležité nebyť na dovolenke sami. Sami totiž znamená byť v jednej izbe, možno aj na jednej posteli. Niekoľko nocí. Áno, to nie je cesta, ako si udržať čistotu vo vzťahu.

Možno vaša rodina či priatelia budú hovoriť, že to nemáte tak preháňať. Že v pohode môžete ísť sami na dovolenku alebo môžete spať sami na izbe. My netvrdíme, že sa to nedá zvládnuť alebo že ak budete spolu sami v izbe, tak automaticky padnete. Vystavujete sa však nebezpečenstvu, zbytočnému pokušeniu, ktoré vás môže v zlej chvíli zlomiť.

 

Spoločná dovolenka pred manželstvom. Áno, či nie?

 

Leto je veľkou výzvou pre kráčanie v čistote. Veľakrát to od nás vyžaduje radikálnosť a oddelenosť, pretože kompromisy nás môžu dostať v tomto období veľmi rýchlo tam, kam sme nechceli. Povzbudzujeme vás – nechcite sa páčiť vašim kamarátom, rodine alebo dokonca vášmu partnerovi. Nerobte rozhodnutia, ktoré vás privedú do pokušení a možno do vecí, ktoré by ste inokedy neurobili. Chcite sa páčiť Bohu, pretože to je to najdôležitejšie v našom živote.

 

Nebeský Otec, prosíme ťa za našu čistotu počas tohto leta. Veď naše oči, naše myšlienky a naše rozhodnutia.

Nebeský Otec, prosíme ťa, daj nám silu byť radikálnymi. Pomôž nám oddeľovať sa pre teba a pre Božie kráľovstvo.

Nebeský Ocko, daj nám zažiť leto, v ktorom budeme zažívať pravú lásku a pravú zábavu. S tebou a s priateľmi. Amen.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00