To vydržím, to sa časom zmení… alebo Nebezpečenstvo ružových okuliarov

To vydržím, to sa časom zmení… alebo Nebezpečenstvo ružových okuliarov
Ak hľadáš človeka, s ktorým chceš prežiť celý život, je dôležité všímať si, ako sa správa v bežných situáciách, ako pristupuje k svojim povinnostiam, ako sa správa k priateľom či k rodine. Treba si všímať, či nemá sklony k alkoholu alebo k drogám. Možno si hovoríš, že tebe sa to stať nemôže, ale je mnoho prípadov, keď sa z malých náznakov neskôr vykľujú vážne problémy. Ak si teda zistil, že máš nasadené ružové okuliare, čo s tým robiť?

Autor: Soňa Valachová

Manželstvo nie je na skúšku. Nemôžeš doň vstúpiť a po čase si len tak povedať, že chceš z neho vycúvať, pretože tvoj manželský partner nespĺňa tvoje očakávania. Už v čase, keď si len hľadáš manželského partnera, je dôležité nastaviť si akési kritériá toho, s akým človekom si vieš predstaviť prežiť celý život.

Je veľmi dobré, ak tieto kritériá predložíš v modlitbe Bohu a dovolíš mu, aby ti hovoril svoj názor. Užitočnou vecou je tiež rozhovor s inými manželmi alebo s inou osobou, ktorej dôveruješ a vieš, že v otázke vzťahov ti dokáže poskytnúť cenné rady.

Ak máš stanovené tieto kritériá, veľmi ti to pomôže pri rozhodovaní, či človek, ktorý je pre teba príťažlivý, má aj rovnaké hodnoty ako ty, dobrý charakter, vyhovujúce povahové črty a ostatné vlastnosti.

Z našej skúsenosti môžeme povedať, že pre nás bolo najdôležitejšie to, že máme rovnaké hodnoty. Obaja sme katolíci a chceme mať v našom živote na prvom mieste Boha. Je pre nás dôležité byť v spoločenstve veriacich ľudí, v ktorom môžeme jednak čerpať, ale i používať svoje talenty na to, aby sme povzbudzovali, inšpirovali a pomáhali ľuďom v našom spoločenstve budovať hlbší vzťah s Bohom a celkovo žiť lepší život.

 

To vydržím, to sa časom zmení… alebo Nebezpečenstvo ružových okuliarov

 

Snažili sme sa tráviť spolu veľa času pri rôznych aktivitách. Mali sme tak možnosť vidieť, ako reagujeme napríklad v stresových situáciách, zistili sme, kto má aké záľuby, čo vyslovene neznesie a čo ho nudí. Takto sme postupom času zistili, že síce nemáme rovnaké povahy a aj naše záujmy sa líšia, ale to podstatné máme spoločné. Sme pre seba navzájom príťažliví, obaja chceme kráčať za Bohom, chceme byť v tom istom spoločenstve.

Rozdielnosť našich pováh sa napokon ukázala ako výhoda. Učím sa vylepšovať svoje slabé stránky aj vďaka tomu, že môj manžel nemá v týchto oblastiach problém a môžem sa učiť od neho. A platí to aj opačne. Veľa z toho, v čom sa potrebuje zlepšiť on, sa môže naučiť odo mňa; a tak sa navzájom vyvažujeme.

Ako však odhaliť, či máš nasadené ružové okuliare? A ak zistíš, že ich máš, čo s tým robiť? To, že na človeku, s ktorým chodíš, nevidíš chyby (alebo ich prehliadaš), často pramení z toho, že si čerstvo zaľúbený, a možno i z toho, že sa ešte nepoznáte dostatočne dlhý čas. Niekedy sa totiž stáva, že na začiatku priateľstva sa naše negatívne črty jednoducho neprejavia.

Možno sa ti stalo, že nedostatky tvojho priateľa/tvojej priateľky sa už začali prejavovať, ale ty sa ešte nachádzaš v stave zaľúbenosti. Alebo už máš vážny vzťah a postupne začínate uvažovať o svadbe, ale priateľove/priateľkine negatívne stránky aj tak prehliadaš a hovoríš si, že to vydržíš. Sám seba presviedčaš, že negatívne stránky časom pominú.

 

To vydržím, to sa časom zmení… alebo Nebezpečenstvo ružových okuliarov

 

„Určite prestane tak prudko prejavovať hnev.“

„Určite bude postupne poriadkumilovnejší.“

„Vidím, že nevie narábať s peniazmi, ale časom sa to určite zmení k lepšiemu. Má len ťažké obdobie, ale to prejde.“

„Nemodlí sa a nechodieva ani do kostola, ale to sa časom zmení.“

„Často hrubo nadáva, ale inak je to naozaj dobrý chalan.“

„Trávi veľa času s inými dievčatami, ale viem, že ľúbi iba mňa. Veď mi to povedal. Po svadbe to určite bude iné a bude už len so mnou.“

Stalo sa ti, že si si povedal/povedala niečo podobné?

Takéto znaky netreba podceňovať, pretože v manželstve sa naše dobré i zlé stránky spravidla zvýraznia.

Ak hľadáš človeka, s ktorým chceš prežiť celý život, je dôležité všímať si, ako sa správa v bežných situáciách, ako pristupuje k svojim povinnostiam, ako sa správa k priateľom či k rodine. Treba si všímať, či nemá sklony k alkoholu, k drogám či k iným závislostiam. Možno si hovoríš, že tebe sa to stať nemôže, ale je mnoho prípadov, keď sa z malých náznakov neskôr vykľujú vážne problémy.

 

To vydržím, to sa časom zmení… alebo Nebezpečenstvo ružových okuliarov

 

Ak si teda zistil/zistila, že máš nasadené ružové okuliare, čo s tým robiť?

Určite je dobré otvorene sa porozprávať a v pokoji druhému povedať, aké správanie sa ti na ňom nepáči. Nemusíte vyriešiť všetko naraz. Stačí ísť na to postupne.

My sme mali takýchto rozhovorov viacero. Úprimne sme sa snažili nastaviť jeden druhému zrkadlo, vydiskutovať si daný problém a následne sme sa za to modlili. Väčšinou sme totiž zistili, že negatívnu stránku, ktorú sme pomenovali, nedokážeme odstrániť sami, ale budeme potrebovať Božiu milosť a silu.

Začiatok takéhoto rozhovoru môže vyzerať napríklad takto:

„Myslím, že niekedy sa veľmi rýchlo a prudko rozhneváš. Myslím si, že to nie je dobré. Skús nabudúce reagovať pokojnejšie.“

„Počuj, podľa mňa máš vo svojich veciach riadny neporiadok. Ja som zvyknutý na trocha iný štandard upratovania. Mohol by si s tým niečo urobiť?“

„Už viackrát sa mi zdalo, že si nakúpil zbytočnosti a predražené veci. Môžeme sa o tom porozprávať? Myslím, že by si mal zapracovať na tom, aby si lepšie využíval svoje peniaze.“

„Vzťah s Bohom je pre mňa prvoradý. Chcem, aby si to vedel/vedela. Túžim, aby bol aj náš vzťah podriadený Bohu. Čo si myslíš ty? Tiež to tak vidíš?“

Môže nastať situácia, že tvoj priateľ/tvoja priateľka uzná, že má v tej veci problém, vyjadrí úprimnú snahu zmeniť sa a podnikne konkrétne kroky, aby sa v danej veci zlepšil/zlepšila. V niektorých prípadoch je možné dôjsť ku kompromisu, v niektorých to môže byť ťažšie.

 

To vydržím, to sa časom zmení… alebo Nebezpečenstvo ružových okuliarov

 

Existujú však témy, v ktorých kompromis neexistuje. Ak má tvoj priateľ/tvoja priateľka problém s vážnymi povahovými vlastnosťami, s nejakou závislosťou alebo má iný problém, s ktorým nie je ochotný/ochotná nič urobiť ani po tom, ako ste sa o tom rozprávali, mal by si vážne prehodnotiť, či chceš s takým človekom stráviť celý život.

Ako som spomínala v úvode, manželstvo nie je na skúšku. Keď sa raz rozhodneš uzavrieť s niekým sviatostné manželstvo, berieš si toho človeka s jeho dobrými i zlými vlastnosťami. Samozrejme, dokonalý partner neexistuje, ale Boh nám dáva múdrosť a slobodnú vôľu na to, aby sme si vybrali človeka, s ktorým budeme prežívať skutočne zdravé a šťastné manželstvo. Manželstvo, v ktorom si môžeme navzájom otvorene dávať spätnú väzbu, s láskou a v pravde sa napomínať a tak sa navzájom budovať.

Buďme preto opatrní a sledujme sa, či sa nepozeráme na milovanú osobu cez ružové okuliare.

 

Drahý Otec, odovzdávam ti svoj vzťah. Daj mi silu a múdrosť, aby som bol ochotný prijímať kritiku a zároveň napomínať tak, aby moje napomenutie slúžilo na budovanie osoby, ktorú milujem. Prosím, uchráň ma od škodlivých vzťahov, ktoré ma zraňujú. Amen.

 

Viac sa dočítate v knihe Stenu dáme preč.

Vzťahy+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00