Zomrel Vincent Lambert, ktorého na základe súdu odpojili od prístrojov

Zomrel Vincent Lambert, ktorého na základe súdu odpojili od prístrojov
Francúz zomrel viac ako týždeň po tom, ako ho lekári odpojili od prístrojov.

Paralyzovaný 42-ročný Francúz Vincent Lambert, ktorý bol dlhodobo hospitalizovaný vo vegetatívnom stave, zomrel vo štvrtok ráno viac ako týždeň po tom, ako ho lekári odpojili od prístrojov.

Agentúre AFP to povedal jeho synovec Francois Lambert. “Vincent zomrel dnes ráno o 08.24,” povedal.

Lekári Lamberta od prístrojov odpojili na základe júnového rozhodnutia najvyššieho odvolacieho (kasačného) súdu.

Vincent Lambert bol vo vegetatívnom stave po dopravnej nehode z roku 2008, pri ktorej utrpel vážne poškodenie mozgu. Tím lekárov sa už dávnejšie zhodol na tom, že mu prestane prístrojmi podávať tekutiny i výživu, ktorými bol udržovaný pri živote.

Prípad vyvolal nezhody nielen medzi Lambertovými príbuznými, no rozdelil i celú krajinu. Lambertova manželka Rachel a viacerí príbuzní podporovali rozhodnutie lekárov neudržiavať ho umelo pri živote, zatiaľ čo Lambertovi rodičia, hlboko veriaci katolíci, boli proti.

K Lambertovmu odpojeniu od umelého vyživovania a prísunu tekutín došlo 2. júla po tom, ako kasačný súd, ktorý vo Francúzsku slúži ako najvyšší odvolací súd, zvrátil 28. júna predošlé rozhodnutie súdu nižšej inštancie. Ten koncom mája rozhodol o obnovení udržiavania životných funkcií, a to len niekoľko hodín po tom, ako lekári začali Lamberta v nemocnici v meste Remeš odpájať od prístrojov.
 

Niektoré situácie v živote človeka sú také náročné, že ho postavia pred množstvo hodnotových otázok, ktoré nemajú konca. Je to test o milión, v ňom sa prehodnocujú postoje, mravnosť a zrelosť. A čo je dôležité, výsledné riešenie (nech je dobré, či zlé) je smerovkou pre ostatných: „Takto sa to bude robiť, to je cesta,“ lebo všetci sa pozerajú, ako sa to skončí. Presne o tom je príbeh a prípad Vincenta Lamberta:

 

https://www.slovoplus.sk/este-clovek-alebo-zbytocny-kus/

 
Kasačný súd pritom neposudzoval argumenty pre Lambertovo udržiavanie pri živote alebo proti nemu, zaoberal sa iba otázkou, či bolo v kompetencii nižšieho súdu v tejto veci rozhodnúť.

Ukončenie liečby Lamberta povolil Francúzsku aj Európsky súd pre ľudské práva. V prospech lekárov, ktorí sa vyslovovali za odpojenie od prístrojov, tento rok rozhodol aj francúzsky súd a následne v apríli Štátna rada, ktorá je najvyšším správnym súdom v krajine.

Ako pripomína Denník N, v Štrasburgu o Lambertovom prípade spolurozhodoval aj slovenský sudca Ján Šikuta. Hoci veľký senát väčšinou hlasov rozhodol v prospech odpojenia, Šikuta bol jeden z piatich členov senátu, ktorí napísali nesúhlasné stanovisko. “Nesúhlasili sme s tým rozhodnutím. Hovorili sme, že ide vlastne o eutanáziu, ktorá nie je vo Francúzsku povolená,” vyjadril sa pre denník.

Francúzska legislatíva povoľuje tzv. pasívnu eutanáziu pre vážne chorých alebo zranených pacientov, u ktorých nie je nádej na vyliečenie, pričom im zastavia liečbu udržujúcu ich pri živote. Aktívna eutanázia je v krajine nelegálna i napriek snahám zákony zmierniť.

Zdroj: postoj.sk

Titulná fotka: TASR/AP

Slovensko+

Najnovší podcast+

Invalid Date

0:00